Vyhľadať podujatie

Kino Úsmev organizuje pilotný ročník Inkluzívneho filmového festivalu Košice s témou OSLAVA

INKLUZÍVNY FILMOVÝ FESTIVAL KOŠICE – OSLAVA
15. 7. – 18. 7. 2021

Kino Úsmev sa dlhodobo venuje inkluzívnym formátom a programom, ktoré umožňujú zažiť filmy na veľkom plátne rôznym skupinám publika. Ešte v roku 2016 začali ako prví na Slovensku s formátom BABY friendly premietaní – dopoludňajšie premietania prispôsobené rodičom s malými deťmi (stlmený zvuk, zapálené svetlá), ktorí nemajú možnosť vyraziť do kina na filmové novinky vo večerných hodinách. V roku 2019 sa k týmto premietaniam pridali aj AUTISM friendly premietania – prispôsobené ľuďom s autizmom a DEMENTIA friendly premietania – prispôsobené seniorom s kognitívnymi poruchami. Počas týchto premietaní sa dbá nielen o prispôsobenie atmosféry v kinosále, ale tiež o dôkladný výber filmov, ktoré sú pre tieto publiká zaujímavé, komunikáciu so združeniami, ktoré tieto publiká zastupujú a scitlivovanie verejnosti a zamestnancov kina na rôzne druhy „inakosti“ v správaní divákov.

Tak ako všetky ostatné podujatia, kvôli opatreniam súvisiacim so šíriacou sa pandémiou koronavírusu bolo Kino Úsmev nútené aj tieto premietania pozastaviť, pričom akákoľvek online alternatíva pre zraniteľné skupiny publika bola prakticky nemožná. Z toho dôvodu sa rozhodli skoncentrovať zameškané predstavenia do štvordňovej filmovej OSLAVY – Inkluzívneho filmového festivalu Košice – ambiciózneho projektu, ktorý by chceli rozvíjať aj v nasledujúcich rokoch.

V roku 2019 sme dostali podporu od Active Citizens Fund Slovakia na realizovanie série Autism friendly a Dementia friendly premietaní. Stretli sa s obrovským úspechom. Medzitým sa nám podarilo získať podporu na rozšírenie špeciálnych programov o premietania pre nevidiacich a nepočujúcich z nórskeho finančného mechanizmu – grantov EHP a Nórska, dokonca na technické riešenia pre tieto špecifické skupiny. Hľadali sme spôsob ako premietania naštartovať a Inkluzívny filmový festival nám pripadal ako skvelý nápad kombinácie projektových aktivít, ale zároveň stretnutia sa po pandémii v takej malej filmovej oslave. Tešíme sa, že naši partneri OZ Usmej sa na mňa, ETP Slovensko, Keď môžem pomôžem, BRUT.TO, Artest (divadlo HOPI HOPE) idú do toho s nami a v rámci štyroch festivalových dní nás čaká naozaj nabitý program,“ vysvetlila bližšie okolnosti vzniku festivalu projektová manažérka Kina Úsmev a manažérka IFF Košice Barbora Andor Tóthová.

Domáce aj svetové filmy

Návštevníci festivalu sa môžu tešiť na trinásť filmových titulov, dva koncerty, divadelné predstavenie, dve diskusie a dve zážitkové hry. Otvorenie festivalu odštartuje 15. júla o 17:30 pred Kinom Úsmev koncert zboru Deviatka khere Chave zložený zo štyridsiatich členov z Luníka IX, ktorý sa pomaly dostáva na výslnie a svojimi veľkolepými koncertami priťahuje čoraz väčšie publikum. Festival sa bude odohrávať až na štyroch rôznych miestach, pričom špecialitou bude premietanie filmu Hoří má panenko 16. 7. o 21:00 na Hlavnej ulici pri Immaculate, ale tiež otvorenie starého Záhradného kina vo dvore Malej scény Štátneho divadla, ktoré bolo zavreté takmer tridsať rokov. Filmový program je bohatý, pozostávajúci zo širokého záberu nových aj starších titulov, ktoré sa dotýkajú tém inklúzie, rozmanitosti a hlavnej témy festivalu – oslavy.

Okrem starších, už takmer kultových titulov ako Hoří má panenko, Benny and Joon či Volám sa Sam, uvedieme aj festivalové filmy Prečo skáčem, Čakanie na karneval, Margarita so slamkou a slovenský film Hluché dni, ktoré rozhodne odporúčame náročnejším divákom. Určite si nenechajte ujsť piatkový dvojprogram, ktorý pozostáva z dvoch unikátnych košických filmových počinov a prvotín z dielne členov združenia Artest (divadlo HOPI HOPE), konkrétne premiéru animovaného filmu Michala Góča, Univerzálna sedemčlenná akcia. Tento film doplní prvý steampunkový košický muzikál v réžii Petra Kalmára, Emilyna Ruža, zábavný, pútavý, nazvala by som to až satirický muzikál o Košiciach. Veľkým finále bude premietanie filmu Prípitok, novej francúzskej komédie v Amfiku,“ uviedla Slavomíra Macáková, dramaturgička Kina Úsmev a festivalu.

Bohatý sprievodný program

Počas festivalu môžu diváci zažiť aj koncert v tme na ktorom vystúpia nevidiaci hudobníci Marco Oros a Peter Tomi, na ktorý sa môžu tešiť v sobotu a počas celého festivalu je možné navštíviť výstavu BRUT.TO (obrazov ľudí so zdravotným znevýhodnením) v košickom Technicome, či zahrať si únikovú hru z dielne ETP Slovensko – Únik IX a vyskúšať si tak únik z generačnej chudoby. V piatok od 16:00 si na Hlavnej ulici pri Immaculate budú môcť Košičania spolu s organizáciou Usmej sa na mňa vyskúšať „Aké je to byť výnimočným“ a cez rôzne zážitkové hry zažiť realitu života so zdravotným hendikepom.

Najťažšie bolo pre organizátorov zrealizovať potrebné technické riešenia pre jednotlivé cieľové skupiny: V rámci inkluzívnych riešení budú niektoré filmy uvádzané s dabingom, audiokomentármi pre nevidiacich, titulkami pre nepočujúcich a v niektorých prípadoch kombináciou viacerých riešení. Veríme, že uvedením festivalu zdarma týmto odstránime aj posledné bariéry pre divákov a sme radi, že vďaka partnerom si môžeme takúto verziu dovoliť,“ vysvetľuje nakoniec Barbora Andor Tóthová a pozýva Košičanov na festival.

>>  KOMPLETNÝ PROGRAM FESTIVALU  <<