Žánrovo pestrý týždeň na Košickej hudobnej jari

Tlačová správa

KHJ: Adelphi Quartet & Barok a jazz

Tretí festivalový týždeň Košickej hudobnej jari prinesie dve podujatia a rôzne žánre – od komornej hudby v podaní sláčikového kvarteta, cez hudbu baroka až po symfonický jazz Georgea Gershwina. Komorný koncert na Slovensku debutujúceho ansámblu – Adelphi Quartet sa uskutoční v mystickom prostredí synagógy na Zvonárskej ulici a symfonický koncert s názvom Barok a jazz v košickom Dome umenia.

Zdroj: Štátna filharmónia Košice / Foto: Roland Unger
ADELPHI QUARTET

09. 05. 2023 / Synagóga na Zvonárskej / 19:00

Štyria členovia Adelphi Quartet pochádzajú zo Španielska, Belgicka, Nemecka, Británie a sídlia v Salzburgu. V roku 2022 získali 2. cenu na Medzinárodnej súťaži vo Wigmore Hall. Medzi predchádzajúce ocenenia patrí 1. cena v súťaži nadácie Irene Steels-Wilsing 2020 na festivale Heidelberger Frühling a 3. cena na súťaži Paola Borcianiho 2021 v Taliansku. Za posledný rok malo kvarteto debutové recitály vo Wigmore Hall, Fundación Juan March v Madride, na Festspiele Mecklenburg-Vorpommern a na festivale v Aldeburghu. Adelphi Quartet je reprezentačným telesom nadácie YCAT Hansa Kellera.

Svoj debut na Slovensku a koncertovanie v najstaršej zachovanej košickej synagóge členovia kvarteta veľmi vítajú: „Je to privilégium a česť vystupovať v nádhernom historickom meste Košice! Budeme tam po prvýkrát a veľmi sa tešíme, že môžeme priniesť program, ktorý je pre nás mimoriadne vzácny. Cítiť energiu architektúry a nuansy histórie nás určite inšpiruje, aby sme tomuto koncertu dali život.“ Na Košickej hudobnej jari odznie v interpretácii Adelphi Quartet Mozartovo Sláčikové kvarteto č. 14 G dur nesúce podtitul „Jarné“ a Sláčikové kvarteto č. 6 f mol od Felixa Mendelssohna-Bartholdyho.

Zdroj: Štátna filharmónia Košice
BAROK A JAZZ

11. 05. 2023 / Dom umenia / 19:00

Symfonický koncert Barok a jazz ponúkne diela Purcella, Vivaldiho a Gershwina, v ktorých poslucháč precíti spojitosť medzi zdanlivo vzdialenými obdobiami a hudobnými štýlmi. O interpretáciu sa postará sólista Daniel Hrinda a orchester Štátnej filharmónie Košice pod vedením Milana Turkovića.

Zdroj: Štátna filharmónia Košice
Daniel Hrinda

Slovenský fagotista Daniel Hrinda bol pravidelným účastníkom francúzskej Akadémie Maurica Bourgua, ktorá mala zásadný vplyv na vývoj jeho porozumenia technike hry na dychovom nástroji. V štúdiách hudobnej a štýlovej interpretácie a zvuku bol najviac ovplyvnený Milanom Turkovićom a Sergiom Azzolinim, ktorí sú pravdepodobne najznámejšími sólovými hráčmi na fagote. Daniel Hrinda je zakladajúcim členom Malajského filharmonického orchestra v Kuala Lumpur. V súčasnosti pôsobí ako sólovým fagotista Katarskej filharmónie v Dohe a je žiadaným komorným hráčom. V Košiciach bude Daniel Hrinda interpretovať Vivaldiho Koncert pre fagot a sláčikový orchester e mol a úpravu Gershwinovej Suity z Porgy a Bess.

„Barok a jazz krásne komunikujú v tanci a rytme. Snúbia sa s fagotovým basso continuo v prísnej disciplinovanosti vo svojich formách, a týmto mi umožňujú veľkú slobodu v interpretácii. Kvalita skladieb tohto koncertu a ich veľkých hudobných skladateľov je časom dôkladne preverená, a preto poslucháčmi neustále žiadaná a obľúbená. Večer pod taktovkou Milana Turkovića, jedného z historicky najvýznamnejších majstrov fagotu a známeho rakúskeho podporovateľa hudby (a jedného z mojich najlepších učiteľov), je pre mňa obzvlášť milý v Košiciach, v meste mojich prvých hudobných štúdií," pozýva na koncert fagotista Daniel Hrinda.

Zdroj: Štátna filharmónia Košice 
Milan Turković 

Milan Turković pochádza z rakúsko-chorvátskej rodiny, vyrastal vo Viedni a ako jeden z mála sólových fagotistov sa stal medzinárodne známym. Neskôr sa z neho stal úspešný dirigent, ktorý vystupuje po celom svete. Je držiteľom Edisonovej ceny a v roku 2010 získal aj nemeckú cenu „Echo Klassik“. Pravidelne pôsobí v porotách na medzinárodných súťažiach. Turković bol mnoho rokov členom Concentus Musicus Wien, Spoločnosti komornej hudby Lincolnovho centra a zakladajúcim členom Ensemble Wien-Berlin.

Koncert s orchestrom ŠFK približuje nasledovne: „Baroková hudba a jazz majú spoločného viac, než by sa na prvý pohľad zdalo. Najmä suita z Kráľovnej víl obsahuje niekoľko tanečných častí, v ktorých počuť skutočný swing. Rytmické modely Vivaldiho odkazujú na obdobný systém v jazze. Na druhej strane, Gershwinova hudba pozostáva z toho, čo nazývame ,symfonickým jazzom´ – teda hudby, ktorá stavia most ku klasickej hudbe. Nie je prekvapením, že jazzoví hudobníci sa často odvolávajú na barokovú hudbu a naopak. A práve v tejto filozofickej línii vám prinášame pikantnú koncertnú kombináciu baroka a jazzu.“

Cena vstupného na komorný koncert ADELPHI QUARTET je 15 €, zľavnené 12 €. Cena vstupného na symfonický koncert BAROK A JAZZ je 13/12/11 €, zľavnené 10/9/8 €, lóža 17 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji aj online na webe Štátnej filharmónie Košice alebo cez link program-sfk. Zľavy je možné uplatniť aj pri online nákupe.

Zdroj: Štátna filharmónia Košice
Zdroj: Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK