Na nové vedomosti nemusíte čakať, kým sa začne škola. Druhú polovicu letných prázdnin a začiatok školského roka môžete užitočne stráviť aj pri návšteve Múzea slovenskej dediny. Pripravili sme pre vás vzdelávací program, kde sa zoznámite s rôznymi poľnohospodárskymi prácami a tradičnými remeslami, ktoré si budete môcť aj aktívne vyskúšať.

Zdroj: Múzeum slovenskej dediny

Vzdelávací program Uč sa v múzeu!, realizovaný s finančnou podporou mesta Martin, priblíži návštevníkom rôzne témy každodenného i pracovného života našich predkov. Cyklus vzdelávacích programov sa uskutoční počas štyroch víkendových dní: 12. 8., 20. 8., 10. 9. a 1. 10. 2023 v čase od 10.00 do 16.00 hod. v Múzeu slovenskej dediny.

Na prvom stretnutí v sobotu 12. augusta 2023 získate praktické vedomosti a zručnosti v oblasti korytárstva, drotárstva, tkáčstva, plstenia vlny a výroby figúrok zo šúpolia od samotných ľudových remeselníkov. Okrem toho si detskí návštevníci budú môcť ozdobiť svoj vlastný medovníček.

Počas podujatia Dožinky sa v nedeľu 20. augusta 2023 naučíte viac o zbere úrody a príprave polí či sadov na zimné obdobie. Okrem praktických ukážok sa dozviete aj o moderných postupoch záhradkárčenia s dôrazom na potrebu zachovania starých odrôd ovocia.

Výrobu čepcov, drotárskych a slamených výrobkov, ale aj šitie krivou ihlou predvedie v nedeľu 10. septembra 2023 ženský spolok Živena zo Žiliny. Spracovanie chmeľu a sladu, varenie piva priamo v areáli múzea návštevníkom predstaví zamestnanec pivovaru Martins Michal Jančovič.

Na podujatí Michalský jarmok v nedeľu 1. októbra 2023 Vás lektorka modrotlačových dielní Lucia Dovalová zasvätí do tajov modrotlače, ktorej výrobu si budete môcť aj vyskúšať. Spolu s ňou sa oboznámite s technológiou farbenia modrotlače – postupmi tlačenia vzorov na látku s použitím špeciálnej krycej zmesi „papu“ a prípravou farbiacej indigovej zmesi „kypy“.

Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu.

Zdroj: Múzeum slovenskej dediny