December v Západoslovenskom múzeu sa okrem predvianočnej atmosféry (adventného podujatia) ponesie aj v duchu umenia a silných životných príbehov. Výstavou Umenie – reč ľudskosti, predstavíme návštevníkom nielen vybrané diela výtvarného umenia ale aj osobnosť, ktorá sa významne podieľala na ich ďalšom živote v nových kontextoch - zberateľa Srećka Lolu Mustagrudića.

Srećko ako rodák z Mostaru, mesta v Bosne a Hercegovine, bol kvôli vojenským konfliktom a stratou doslova strechy nad hlavou nútený opustiť svoju domovinu poznačený dvojitou stigmou. Odchodom z vlasti a smrťou milenky – tak totiž nazýval svoju vášeň pre zbieranie umeleckých predmetov. Vyše 800 diel ľahlo popolom pri požiari domu, stojaceho na hraniciach etnicky rozdeleného a vojnou zmietaného mesta. Tu však príbeh zberateľskej vášne nekončí. Srećko s rodinou našli v roku 1993 nový domov v Piešťanoch, a spolu s nimi pokračovalo aj úsilie zberateľa, obohatené novým prostredím.

Výstava v Západoslovenskom múzeu tak predstavuje diela domáce aj zahraničné, ktorých spoločným menovateľom je zberateľ a jeho vyrovnávanie sa, či znovu-utváranie zbierky výtvarných diel; diel, ktoré dokázal cítiť, s ktorými sa identifikoval, a ktoré rozprávajú o „umení v krvi“ nielen ako o dedičnej vášni, ale tiež ako o zaceľovaní rán ako symbolov strateného v tele jeho zberateľskej kolekcie.

Vernisáž výstavy: 3. decembra 2023  o 16:00