Ešte nič – už nič je názov výstavy Kataríny Zemkovej a je to jej prvá samostatná výstava obrazov v Banskej Bystrici. Autorka je interiérová dizajnérka. Napriek tomu, že ju táto práca napĺňa, jej kreativita ju ťahá smerom k voľnej tvorbe. Oslovila ju starobylá technika maľby voskom – enkaustika, ktorá ju zaujala svojou spontánnosťou v procese tvorby. Pracuje s horúcim včelím voskom, plneným farebnými pigmentami. Vosky vrství a následne do nich vyrýva motívy. Konečný efekt dosahuje zahrievaním a tavením. Vytvára najmä abstraktné obrazy, pre ktoré je táto technika ako stvorená. Dajú sa ňou dosahovať jedinečné štruktúry. Občas ju to ale potiahne aj ku konkrétnemu motívu, výsledkom čoho je séria motýľov, séria s gejšami a ďalšie. Ako podklad pre svoje obrazy používa hlavne drevené dosky. Na tých sa jej pracuje najlepšie. Keď maľuje na plátno, používa tenšie vrstvy voskov. Celkový pocit z obrazov je tak jemnejší, nie taký hutný ako na drevených a kovových platniach.

Obrazy Kataríny Zemkovej nepotrebujú rámy. A nemajú ani mená. Majú len katalógové čísla. Nerada by niekomu podsúvala, čo má na obraze vidieť. Bola by rada, keby obraz pôsobil skôr na zmysly než na myseľ. Žije v krásnom horskom prostredí pri Banskej Bystrici. Inšpiráciu nachádza v okolitej prírode pri túlačkách so psom. Príroda je jednou z jej najväčších inšpirácií pri tvorbe, ako aj život sám. Také to prirodzené plynutie v toku života a bytie v prítomnosti…


Katarína Zemková je interiérová dizajnérka, jej kreativita ju však posunula k voľnej tvorbe. Svojou spontánnosťou ju oslovila starobylá technika maľby voskom - enkaustika. Pracuje s horúcim včelím voskom plneným farebnými pigmentami, vosky vrství, následne do nich vyrýva motívy a konečný efekt dosahuje zahrievaním a tavením.

Aktuálne žije v malebnom horskom prostredí pri Banskej Bystrici. Denne sa špacíruje so svojím psom v okolitej prírode, čo je jedna z jej veľkých inšpirácií pre tvorbu, ale aj život samotný. Také to prirodzené plynutie v toku života a bytie v prítomnosti.


Vernisáž výstavy Kataríny Zemkovej Ešte nič – už nič v banskobystrickej DORA Gallery (Nad plážou 23) sa uskutoční vo štvrtok 8. decembra o 18.00 h. Výstava potrvá do 9. februára 2023. Navštíviť ju môžete v utorok od 13.00 do 15.00 h, v stredu, štvrtok a piatok od 13.00 do 17.00 h (v prípade záujmu aj mimo otváracích hodín).