„Zámok bez zámkov“

30. marec – 2. apríl 2023 │ Zvolenský zámok

Na prelome mesiacov marec/apríl vás opäť pozývame nahliadnuť na „zákulisia“ práce zamestnancov Slovenskej národnej galérie na Zvolenskom zámku. Pozývame vás do nedávno revitalizovanej a sprístupnenej expozície Gotického umenia, zažiť atmosféru stredovekých slávností, pozorovať vtáky v okolí nášho zámku či na veselú rozprávku o Popolvárovi. 


30. marec 2023 │ 17.30
500-ROČNÝ OBRAZ A SOCHA V SKVELEJ KONDÍCII? Žiadny problém!                                 Expozícia Gotického umenia | vstupné: 3,50€                                                                         

Prednáška a praktické ukážky opatery umeleckých diel z cyklu „Gotika si s vami potyká“.
Vo štvrtok 30. marca nám naši kolegovia – reštaurátorka plastiky Eva Bezúchová a reštaurátor maľby Miroslav Slúka na praktických ukážkach predvedú, že aj 500-ročný obraz a socha môžu byť v skvelej kondícii. Priblížia nám svoje majstrovstvo, aj vďaka ktorému tieto skvosty prežili stáročia v obdivuhodne dobrom stave. 


31. marec 2023 │ 17.00
KOMENTOVANÁ PREHLIADKA EXPOZÍCIE GOTICKÉHO UMENIA a TANCE KRÁĽOV A ICH DVORANOV 
Expozícia Gotického umenia / Kráľovská a Stĺpová sieň zámku | vstupné: 5€                            

Priblížime vám expozíciu gotického umenia na prízemí zámku. V sieňach na poschodí Vás pozývame zažiť atmosféru stredovekých slávností a plesov v podaní členov tanečnej skupiny stredovekých tancov Pulcherrima Rosa. Členovia historického zoskupenia do tanca pozvú aj vás, divákov a naučia vás pár krokov dvorských či ľudových tancov.                                              


1. apríl 2023 │ 10.00
VTÁKY V TŔNÍ – Sobotná bašta na zámku
Stromy okolo Zvolenského zámku | vstup zdarma

Apríl je mesiac, kedy na naše územie priletí najviac sťahovavých vtákov.
Preto budeme v sobotu 1. apríla, na deň vtáctva spolu s ornitológmi pozorovať výber miest na hniezdenie, lovenie potravy, let, spev či operenie týchto malých, neúnavných tvorčekov... Vytvoríme si vlastné vtáky či už inšpirované dielami z našej galérie alebo vonkajším vtáctvom a v okolí zámku im budeme hľadať vhodné príbytky. 


2. apríl 2023 │ 16.00
POPOLVÁR na Zvolenskom zámku
Stĺpová sieň zámku │ vstupné: 5€

Jarnú edíciu Zámku bez zámkov zavŕšime v nedeľu 2. apríla veršovanou, veselou rozprávkou Popolvár v podaní Potulného divadla J+T o tom, že nie je dôležité ako vyzeráte, ale čo dokážete. A keď budete robiť s láskou to, čo vás baví, tak budete šťastní. A tým pádom budú šťastní aj všetci okolo vás.

Kontakt
tel.: 045/24 53 001; e-mail: lektori.zvolen@sng.sk