Kabinet audiovizuálnych divadelných umení (KADU) pozýva všetkých divadelníkov, filmárov a priaznivcov kultúry na projekciu filmu z r. 2020 - Život za divadlo. Sledovanie je zdarma na www.kino-doma.sk

Projekciu uvedie autorka a režisérka filmu, Anna Grusková.

Žiadame spravodlivosť pre tých, čo sa nechceli vzdať ideálu.

Dokumentárny film Anny Gruskovej mapuje osudy piatich osobností z dejín slovenského divadelníctva. Ako oddanosť k divadlu ovplyvnila ich osobné životy? Spoznáme príbeh režiséra Viktora Šulca, herca a režiséra Jána Jamnického, režisérky Magdy Husákovej-Lokvencovej, režiséra Blaha Uhlára a českého skladateľa, dirigenta Oskara Nedbala, ktorý bol v rokoch 1923-1930 aj riaditeľom operného súboru.

Autorka sa zamerala na stret celoživotnej vášne pre divadlo a búranie ideálov týchto osobností kvôli dobe a politike. Film nazerá na osudy tvorcov veľmi triezvym, nepatetickým pohľadom a vníma slovenské divadlo komplexne, práve vzhľadom na historicko-politické pozadie. Ich „prípad“ sa znovu otvára. Film vznikol pri príležitosti 100. výročia profesionálneho divadla na Slovensku a mal premiéru začiatkom roka 2020 v Kine Lumiére.

Súčasťou projekcie je aj úvodné slovo režisérky.

Premietanie sa koná v rámci festivalu KADU 2021: Medzi divadlom a filmom.