Dramatizácia dvoch diel v jednej inscenácii: B. S. Timrava: Za koho ísť?, E. M. Šoltésová: Moje deti.

Inscenácia pokračuje v banskobystrickom hľadaní obrazov a osudov žien a skúma rôzne ženské roly, ktoré sú im „dané“, bez ohľadu na storočie, v ktorom žijú.

Božena Slančíková-Timrava  (2. október 1867, Polichno - 27. november 1951, Lučenec)

Vlastným menom Božena Slančíková, pseudonym - Timrava. Timrava sa odmietala vydať z rozumu, verila v pravú lásku a celý život ostala nevydatá. Nikdy netúžila po deťoch a aj za túto jej črtu ju súdobá spoločnosť odsudzovala. Napriek tomu, že láska bola často zobrazovanou témou v Timravinom diele, jej postoj k nej nebol nikdy sentimentálny, naopak, poukazovala na jej vypočítavosť, čím sa odlišovala od predošlej slovenskej prózy a zaradila sa medzi nadčasové slovenské autorky. Aj keď jej umelecká práca nenašla zaslúženú odozvu počas života, Timrava sa svojim dielom zaradila k vrcholovým autorkám slovenského realizmu a psychologizáciou postáv, ktorú do svojich diel vnášala, už predznačila cestu literárnej moderny. Najvýznamnejšie diela: poviedky Všetko za národ, Skon Paľa Ročku, Bez hrdosti, Dve doby a divadelné hry Chudobná rodina, Páva.

Poviedka Za koho ísť (1893) je Timraviným prozaickým debutom. Hovorí o stavoch a pocitoch mladej nevydatej ženy, ktorá práve rozhoduje o smere svojho milostného života. No Timrava realitu opäť nevykresľuje sentimentálne, naopak jej pohľad na ženu je ironický, až mierne karikujúci. Otázky ako žiť – nežiť bez lásky? Do koho sa zamilovať? Ako ostať sama sebou? Ako si vybrať?, v tomto diele rezonujú najsilnejšie.

Elena Maróthy-Šoltésová  (6. január 1855, Krupina - 11. február 1939, Martin)

Patrila medzi najvýznamnejšie slovenské ženské osobnosti na prelome 19. a 20. storočia. Iniciovala založenie ženského spolku Živena, ktorý podporoval tendenciu národno obrodeneckých snáh Slovákov a Sloveniek v 19. storočí, podporoval vzdelávanie žien a ich angažovanie vo veciach verejných. Pod vedením Šoltésovej zriadila Živena niekoľko rodinných škôl a kurzov pre dievčatá. Najvýznamnejšie diela: novely Prvé previnenia, Popolka, Za letného večera a dvojzväzkový román Proti prúdu.

Autorkiným najúspešnejším dielom sú Moje deti (1923-1924), preložené do viacerých jazykov. Dielo nie je iba prienikom do duše detí, výrazne sa v ňom prejavujú autorkin demokratizmus a dar pokory a tolerancie voči životu/Bohu v kombinácii s odvahou hovoriť otvorene o ženskom údele. Dielo zobrazuje individualitu vydatej matky dvoch detí, jej pochybnosti ohľadom výchovy a noriem správania vo vzťahu matka - dieťa, ako aj strachy a radosti obyčajnej mamy.

Scenár a réžia: Iva Š.
Dramaturgická spolupráca: Marián Pecko 
Kostými, bábky: Eva Farkašová a.h.
Hudba: Juraj Haško a. h., výber (zulu wedding sond, Gospeed Monheim, Colleen The Cello song, J. W. Mozart) 
Zvuk a svetlo: Ivan Kapsiar
Vyrobili: Ateliéry BDNR v spolupráci s Evou Farkašovou 

Dĺžka predstavenia: 65 min.

Hrajú: Marianna Mackurová, Nina Müller a. h., Mária Danadová a. h.

>> BULLETIN <<

www.bdnr.sk│FB: Bábkové divadlo na Rázcestí