Príval energie balkánskeho Boban Marković Orkestra a Vidieka vyrazí dych

Pripravte sa na slovensko-balkánsku smršť Hrajte trúbky túr, ktorá sa preženie Kulturparkom v závere leta. Večer plný hitov skupiny Vidiek vystrieda na pódiu Boban Marković Orkestar zo Srbska. Dvojhodinový koncert si v tôni stromov môžete užiť 30. augusta 2022 o 19:00 hod. 

Najznámejšia dychovka z Balkánu na čele s Bobanom Markovićom nahrala hudbu k známym filmom Emira Kusturicu, ktorý v spolupráci s Goranom Bregovičom ukázal svetu srbskú hudbu. Boban Marković sa stal medzinárodne známym, keď ho ocenený filmový režisér a hudobník a skladateľ Goran Bregovic pozvali nahrať hudbu k soundtracku k filmom Underground a Arizona Dream. Inštrumentálne výkony orchestra znejú aj vo filmoch Čierna mačka, biely kocúr či Dom na zavesenie. Bobana Markovića v roku 2014 ako jediného trubkára zaradil časopis British Songlines do zoznamu 50 najlepších inštrumentalistov na svete. Za posledných 20 rokov skupina vydala 14 albumov.

Orkestar je vôbec najlepším a najuznávanejším rómskym dychovým zoskupením so zrejme najlepším trubkárom akého Srbsko malo v posledných rokoch.

Repertoár tvoria cigánske “klasiky”, tance ťoček a iné, ale predovšetkým “hity” z filmov Emira Kusturicu a tiež materiál tvorený vlastnými skladbami z posledného albumu. Sú v ňom zaradené aj skladby z filmu Guča!, kde hral Markovičov syn Marko hlavnú mužskú postavu a zároveň zložil časť hudby. Zápletkou je klasický milostný príbeh Rómea a Júlie zasadený do prostredia presláveného festivalu balkánskej dychovej hudby v Guči, kde Boban Marković a jeho Orkestar získali mnoho ocenení.

Pesničky Vidiečan, Nechajte si ju, Tisíc divov, Rudy a Hilda, Anglická, Keď je 7 ráno, Nie je to ľahké, Vianoce 97, Námornícka, Ó maňo, Anjel, Či oči či sombréros alebo Nové časy pozná asi každý a nielen vidiečan. Skupina Vidiek, ktorá vznikla v obci Rovinka, si to namierila k poslucháčom ešte v roku 1987 a Ján Kuric a jeho hity znejú z rádií a rezonujú v našich ušiach dodnes.

Počas svojej existencie nahral Vidiek 7 albumov - Nechajte si ju, Vidiek, Štyry, Výber naživo 2000 ocenený Zlatou platňou, Nové časy, Vidiek s oblohou a najnovší Vidiek najvidiekovatejší z minulého roka. Okrem toho skupina nahrala aj spomienkový album Ventil RG, live CD a DVD Ventil RG - Randal 2007 a spevák Ján Kuric má za sebou aj album, na ktorom spolupracoval s českou speváčkou Věrou Bílou.

Vo Vidieku dodnes hrajú členovia úplne pôvodnej zostavy Ján Kuric – spev, Richard Jajcay – gitara a Oňo Tomčala – bicie. Posledným “prírastkom” je Martin Klačanský – basgitara, ktorý je od skupiny len o rok starší. Kapela odohrala nespočetné množstvo koncertov na Slovensku, v Čechách, ale aj v USA, Taliansku, Rakúsku, Maďarsku, Ukrajine, Írsku a Veľkej Británii.

Skladby z výberového albumu Vidiek najvidiekovatejší budú znieť aj na koncerte v Kulturparku. Je to to najlepšie, čo kultová skupina počas svojej dlhej kariéry vytvorila a pridá aj dve bonusové skladby, ktoré doteraz nevyšli na žiadnom albume - minuloročná "covidová", na diaľku realizovaná nahrávka skladby Hrajte trúbky s Bobanom a Markom Markovićovcami a tohtoročná letná novinka Dohodnime sa. Tak sme dohodnutí, nepochybne zaznejú a teraz naživo.

Miesto konania: Kulturpark, veľký stage
Vstupné: 25 € v predpredaji/28 € na mieste
Vstupenky na podujatia LETA V KULTURPARKU si možno kúpiť aj na Dolnej bráne od 10:00 do 18:00 hod.

Koncert sa odohrá v rámci Boban Markovic Orkestar & Vidiek: Hrajte trúbky Túr 2022.

Podujate je súčasťou festivalu Leto v Kulturparku. Pozrite si KOMPLETNÝ Augustový program leta v Kulturparku.