26. ročník medzinárodného festivalu súčasného tanca Bratislava v pohybe sa uskutoční od 4. do 22. októbra 2022. Otvorí ho belgický súbor Peeping Tom, ktorý už má na Slovensku svoje verné publikum; tentokrát s tanečným divadlom Diptych, v ktorom žijú postavy v mikrokozme medzi realitou a predstavou.

Osem festivalových večerov ponúkne rôznorodé podoby tanca deviatich skupín a sólistov v hlavnom programe. Sprievodný program obsahuje šesť podujatí zameraných na umenie, vzdelávanie a popularizáciu tanca. Poslaním festivalu je každý rok predstaviť divákom v Bratislave a na Slovensku to najzaujímavejšie zo súčasného tanca vo svete.

Hlavný program festivalu je už zverejnený na webovej stránke www.abp.sk, bude sa odohrávať vo viacerých priestoroch – v SND v Sále činohry a Štúdiu, v A4 – priestore súčasnej kultúry a v Telocvični v Novej Cvernovke. 

Sprievodný program sa začne 12. októbra, publikum ho nájde v Kine Film Europe, Galérii mesta Bratislavy v Mirbachovom paláci, na Vysokej škole múzických umení a v Novej Cvernovke.

V rámci sprievodného programu uvedie festival už v septembri pohybovo-hudobno-výtvarnú inštaláciu s názvom Veľký nádych. Projekt prepája profesionálnu tvorbu a prácu s komunitou. V autorskom a tvorivom tíme sa spojili členovia a spolupracovníci Debris Company a okrem siedmich profesionálnych interpretiek je do projektu zapojených aj 36 žien, neprofesionálnych tanečníc rôzneho veku, ktoré reagovali na otvorenú výzvu a ktoré sme vybrali spomedzi 59 prihlásených záujemkýň. Premiéra, ktorej bude predchádzať rad workshopov a skúšok, sa uskutoční 10. septembra 2022 na Nádvorí Primaciálneho paláca, reprízy sú naplánované na 11., 17., 18. septembra 2022 a sú súčasťou bratislavského Kultúrneho leta, posledné dve predstavenia sa uskutočnia v rámci Bielej noci.

Zdroj: facebook.com / Bratislava v pohybe

Medzinárodný festival súčasného tanca sa uskutoční počas niekoľkých týždňov od 4. do 22. októbra 2022 na rôznych miestach v Bratislave.

Program

4.10., 19:00, Činohra SND
Peeping To (BE): Diptych

8.10., 20:00, A4
Nir Vidan (IL): Assembly Instructions

14.10., 20:00, A4
Tereza Ondrová (CZ) & Francesca Foscarini (IT): Call Alice
Martin Kilvády (BE, SK): NOS TAL-Žííí

16.10., 19:00, činohra SND
Vertigo Dance Company (IL): Pardes

17.-18.10., 20:00, Štúdio SND
Niv Sheinfeld & Oren Laor (IL): Art Attack

20.10., 19:00, Nová Cvernovka
Mimoos&col. (SK): Tetsu (The Energy That Shapes Us)

22.10. 20:00, A4
Philippe  Kratz (IT): Open Drift
Cassiel Gaube (BE): Soireé d'Etudes