… A hradba za hradbou sa týči: Tell el-Retábí 2021

Prednášajúci: Mgr. Jozef Hudec, PhD. a kol.

Výskum na Tell el-Retábí má po septembri 2021 za sebou už pätnásť rokov a dvanásť sezón. Zameral sa na severozápadný okraj pevnosti Ramessa III z 1. polovice 12. storočia pred Kristom. Egyptológovia tu objavili ďalšie dve hradby, ktoré sa navzájom čiastočne prekrývali. Jednu hrubú 5 metrov a druhú – vyššie položenú a mladšiu – hrubú 9 metrov. Tento objav zmenil doterajšiu predstavu o podobe pevnosti. Vo vnútri pevnosti výskum objavil masívnu stavbu z nepálených tehiel, ktorej severný nosný múr sa zachoval do výšky asi pol metra. V ďalšej stavbe sa odkryli dva podstavce stĺpov a nálezy z Tretieho prechodného obdobia (11. – 7. storočie pred Kristom). Sezóna potvrdila, že tell nebol len pevnosťou, ale aj obchodným a výrobným miestom. Demonštrujú to najmä nálezy keramiky z Grécka a východného Stredomoria a hrubé prepálené vrstvy.

Sezóna 2021 sa mohli udiať len vďaka financiám priaznivcov slovenskej egyptológie, zozbieraným cez portál Startlab, mimoriadnemu rozpočtu slovenskej Agentúry pre vedu a výskum pre nový projekt Ústavu orientalistiky SAV „Hranice v živote a život v pohraničí starovekého Egypta“ a podpore Nadácie Gedíd Aigyptos.

Mgr. Jozef Hudec, PhD. vyštudoval archeológiu, egyptológiu a politológiu na FF UK v Prahe. Je spoluriaditeľom poľsko-slovenského výskumu na Tell el-Retábí a predsedom správnej rady Nadácie Aigyptos. Je tiež hlavným štátnym radcom Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky a pôsobí aj ako vedecký pracovník Ústavu orientalistiky SAV.

Miesto: Múzeum mesta Bratislavy, Faustova sieň
Primaciálne námestie 3, vstup z nádvoria Starej radnice
Vstupné: 3,- €

Prednáška v rámci 10. Bratislavského cyklu egyptologických prednášok: Výpravy do starovekého Egypta.

>> Prehľad všetkých prednášok v rámci 10. Cyklu. <<

Úvodné foto: Slovenský tím na lokalite Tell el-Retábí v roku 2021 (Foto © Nadácia Aigyptos)