Vyhľadať podujatie
events/2017/01/admid0000/images/kdm_004_4.jpg

LETMÝ SNEH / PAVEL VILIKOVSKÝ

Táto udalosť sa už konala v minulosti !
Láska je, keď niekto odchádza
a ty máš pocit,
že by si mu chcel niečo povedať.

Pavel Vilikovský: Letmý sneh

 
„Je to trochu názov z núdze. Vznikol až v priebehu písania. Napadol mi, až keď som písal scénu, ktorá sa odohráva v Tatrách, a vidno tam ostatok snehu. Zdalo sa mi, že ten dialóg by mohol podporiť obraz lavíny, ktorý v tej knihe považujem za rozhodujúci. V podstate je to iba také voľné táranie na všelijaké témy, ale ako sa kedysi pekne hovorilo – tou červenou niťou je lavína. Lavína individuálnej, ale aj kolektívnej či spoločenskej zábudlivosti a straty pamäti.
(...)
To je už v rovine otázky, akú časť duše tvorí pamäť. Myslím, že veľmi podstatnú, lebo vedomie, ktoré v knižke rozprávač nazýva dušou, si skladáme zo zážitkov.              A keď ich strácame alebo na ne zabúdame, tak potom aj duša je čoraz chudobnejšia.
(...)
A to, že sa lavína nedá zastaviť, to som našiel v encyklopédii, nikdy som v lavíne nebol. Pomohla mi tu však vytvoriť paralelu s chorobou – so stratou pamäti, ktorá, keď sa začne, nejde zastaviť. Ale rád by som varoval prípadných čitateľov, že to, čo sa tam hovorí, nesmú brať ako nejaké pravdy či hlboké poznanie. To má byť skôr také pomknutie k vlastnému rozmýšľaniu na nadhodené témy.
(...)
Chcel som, aby to bolo zábavné. Bolo to moje vnútorné želanie a zároveň vlastne prvý popud, prečo som túto knihu začal vôbec písať.“
 
 
                                               Pavel Vilikovský v rozhovore s JanouNémeth pre Denník N 2. 9. 2015. Úryvok.
 
 
Dramatizáciu románu Pavla Vilikovského napísal Jakub Nvota. Do príbehu divadelnej hry vložil mnohé motívy Vilikovského románu: láska k partnerovi,  (ne)schopnosť milovať bez zábran, priateľské väzby, strata pamäti u človeka i spoločnosti,  oslobodenie sa od vnútorných zábran. Apocit, že sa valí lavina, ktorá prináša zánik (života, lásky, priateľstva…).


Autor divadelnej hry    Pavel Vilikovský
Úprava    Jakub Nvota
Dramaturgia    Andrea Domeová
Hudba    Milan Vyskočáni
Scéna    Mona Hafsahl
Kostýmy    Mona Hafsahl
Réžia    Juraj Nvota

Hrajú
Ady Hajdu, On - Čimborazka
Szidi Tobias, Lienka
Miroslav Noga, Štefan, vedec
Peter Šimun, Lekár
Rebeka Poláková, Irenka