Vážení priaznivci umenia, srdečne Vás pozývame na letnú výstavu  do Dessewffyho paláca v Bratislave.

Príbehy Petra Uchnára, popredného slovenského ilustrátora osviežia myseľ aj ducha. 

Fantastické rozprávkové svety, povznášajúce príbehy Pabla Coelha a výber z voľnej tvorby autora potešia každého vnímavého diváka. 

Tešíme sa na Vás,

Carmen Kováčová a Peter Uchnár 

Zdroj: Galéria u Anjela 

Peter Uchnár – P R Í B E H Y

Termín: 15.06.2022 – 14.09.2022
Kurátor: Mgr. Carmen Kováčová

Peter Uchnár je autor s detskými očami a detskou dušou. Obdarený jemným humorom, láskavým pohľadom na svet , pokorou a rešpektom k práci, ohromným intelektuálnym rozhľadom.

Programovo sa venuje ilustrácii, grafike a tvorbe známok. S ľahkosťou mení žáner a prechádza od jednej výtvarnej disciplíny k druhej. Výstava nesie názov Príbehy. Príznačne jednoducho a skromne.  Predstavuje výber z jeho posledných ilustrácií Natálkine a Kristínkine dobrodružstvá S.Repaského , Coelhovho Alchymistu a básnickej zbierky Juraja Žemberu.

Rukopis má zvláštnu poetiku, kde sa snúbi tajomstvo a snovosť s úctou k textu aj čitateľovi. Diváka rýchlo presvedčí, že jeho najčastejšie sny sú o lietaní. Všetky verne vycizelované figúry či postavičky neustále  víria v krúživých špirálach. Vibrujúci pohyb sa stáva zásadným vizuálny vnemom.   Niečo sa vznáša, poletuje, levituje, pripomína ľahký stav beztiaže. Zároveň pôsobia ako tiché rozjímanie, meditácia.

ťahuje nás do sveta tajomných príbehov. Číhajú tu desy aj roztomilé čudá. Zvieratká, ktoré poľahky rozoznáme, ale aj tie zo sveta fantázie a vlastného autorovho vesmíru. Prostredie pripomína jaskyne plné kvapľov, bizarných tvarov, prapodivných  svetov. Údiv vzbudzujúce  útvary, neznáme novotvary, obrovské balvany  si plnia svoje sny o lietaní. Panoráma ako z obrazov Hieronyma Boscha. Krajina čakajúca na objavenie, nedotknutá, mĺkva a naliehavá ako modlitba.

Vie zaujať a potešiť nielen detského diváka svojimi nádhernými ilustráciami Petra Pana, v divokej krútňave ako vo veľkej odstredivke krúžia a vznášajú sa postavičky s obdivuhodným zmyslom pre detail a hravosť.  Rovnako poctivo pristupoval k ilustráciám Shakespearovského diela. Ako pristupovať k ilustráciam diel Paula  Coelha, keď jeho  Alchymista má za sebou 100 vydaní ? Na tieto otázky neexistujú jednoduché odpovede. Spolu ilustroval viac ako 50 kníh. Niektoré so svojou manželkou Nanou Furiya.

 Sú filigránske, s úžasným zmyslom pre detail, výraz figúr, zachytenie emócií, ale aj zaujímavých nonsensov. Často využíva násobenie a opakovanie motívov, čo podporuje dynamiku deja. Podvedome aj úplne iracionálne impulzy či vplyvy, rôzne štruktúry a vrstvy sa stávajú  inšpiratívnym zdrojom. Poetika plná surrealistických výjavov mení konkrétne prírodné útvary  na abstraktné objekty. Akoby nám chcel predstaviť Darwinovu teóriu v praxi. Vývoj od jednobunkových organizmov cez človeka až po celé planéty. Ocitáme sa vo vyľudnenej krajine a pocit prázdnoty, pustoty utvrdzuje pozorovateľa, že nezastaviteľný prúd autorových asociácii nás odniesol, úplne mimo čas a realitu všedných dní.

Nezvyčajný uhol pohľadu je unikátnym, nečakaným obohacujúcim prvkom. Charakterizuje ho neuveriteľná práca s priestorom, svetlom a tieňom, remeselné majstrovstvo a vysoká profesionalita. Typická zemitá farebnosť doplnená modrou pôsobí chvíľami pochmúrne, ale aj nevtieravo a prirodzene. Pripomína nám, že to, čo nás neustále obklopuje a tvorí naše najprirodzenejšie prostredie, je nebo a zem. Zásadnou farbou je modrá. Pokrýva ňou celú plochu a potom do nej vnáša svetlo.

Na rozdiel od iných autorov detských kníh, nezakladá svoj rukopis na premrštenej farebnosti. O ilustráciách Veľkej knihy slovenských  rozprávok Ľubomíra Feldeka hovorí : „Bol to pre mňa vstup do slovenskej kultúry. Predsa len slovenské rozprávky ilustrovali najlepší umelci danej doby – Martin Benka, Ľudovít Fulla, Albín Brunovský, Dušan Kállay.“  A ja len doplním, že sa natrvalo zaradil medzi uvedených velikánov.

Výber z najznámejších ilustrácii:

Gulliverove cesty (Jonathan Swift), Hnali sa veky nad hradbami (Anton Marec), Kniha džunglí (Rudyard Kipling), Veľká kniha slovenských rozprávok (Ľubomír Feldek), Traja hrdinovia (Jozef Cíger Hronský), Peter Pan (James Matthew Barrie), Štyria škriatkovia a víla (Ján Uličiansky), Tri tragédie (výber Shakespearových hier v preklade Ľubomíra Feldeka), Tisíc a jedna noc – VI. zväzok. Je autorom výtvarného návrhu poštovej známky vydanej pri príležitosti 23. zimných olympijských hier vo Vancouveri.

Za svoje ilustrácie získal mnoho významných ocenení (Najkrajšia kniha Slovenska – 1998, 2003 a 2008, Zlaté jablko BIB 1999, Cena Ľudovíta Fullu 2005, Cena Detskej poroty BIB 2009). Neprekvapí nás ani trojnásobná nominácia na Cenu Hansa Christiana Andersena, ktorá je považovaná za takú malú Nobelovu cenu v ilustrácii.

Pochádza zo Sobraniec. Študoval na Strednej umelecko-priemyselnej škole v Košiciach a na VŠVU v Bratislave, ateliér voľnej grafiky a knižnej ilustrácie u Prof. Dušana Kállaya. Tam po ukončení štúdia pôsobil niekoľko rokov ako  pedagóg.  Jeho diela bolo možné vidieť na mnohých samostatných i kolektívnych výstavách, u nás i v zahraničí.

Peter Uchnár je Peter Pan, ale aj Peter pán slovenskej ilustrácie.

Ponuka diel vystavených v galérii je dostupná aj online na www.galeriauanjela.sk.