Building Bridges 2
& Nils Økland Band

V podstate bolo len otázkou času, kedy dôjde k jeho stretnutiu s festivalom Konvergencie. Nórsky huslista, skladateľ a pedagóg Nils Økland má totiž klasické vzdelanie, ale nebojí sa zbližovať rôzne hudobné svety. „Nie som zameraný na jeden žáner. Keď som bol malý, hrával som so strýkom ľudovú hudbu do tanca, neskôr som sa začal zaujímať o balkánsku hudbu a free jazz, potom som hral v punkovej kapele. Takže keď som začínal s hardangerskými husľami, snažil som sa používať tento nástroj jednoducho ako nástroj, nie verne sa učiť tradícii,“ hovorí.

Hrá aj na klasických husliach a viole d’amore, ale hardangerské husle sú jeho primárnym nástrojom. Pre Nórov znamenajú to, čo pre nás fujara, sú súčasťou národného kultúrneho dedičstva. Na rozdiel od klasických huslí majú plnší zvuk vďaka pridaným rezonančným strunám, sú bohato zdobené a využívajú niekoľko rôznych ladení. Nils ich strieda podľa hudby, ktorú práve hrá.

Jeho bratislavský večer nebude obvyklý koncert zahraničného umelca, ktorý príde, zahrá a cestuje ďalej. Nils sa so slovenskými muzikantmi zoznámil vlani v Osle a hneď to medzi nimi zafungovalo. V máji spolu strávili niekoľko dní a vznikol spoločný nadžánrový koncert „Building Bridges 2“ v klube Hogo Fogo v Banskej Bystrici. Jeho súčasťou sú Nils Økland, Jozef Lupták (violončelo), Boris Lenko (akordeón), Branislav Dugovič (klarinet) a ako hostia aj Robert Ragan (kontrabas), Gabriela Kováčiková (spev). Na bratislavskom koncerte sa pridá aj Nilsova dlhoročná umelecká kolegyňa, speváčka Åsne Valland Nordli. Dramaturgia koncertu napĺňa svoj názov a buduje mosty medzi slovenskými, nórskymi, židovskými melódiami i autorskou tvorbou vynikajúcich muzikantov. Koncertný večer v neopozeranom a veľkorysom priestore Átria SNG začne nefalšovaným škandinávskym jazzom v podaní Nilsovej kapely v exkluzívnom zložení.


Nils ØKLAND pochádza zo západného Nórska, hru na husliach vyštudoval na Nórskej štátnej hudobnej akadémii. Získal štipendiá na Hudobnej akadémii Franza Liszta v Budapešti, v Amsterdame sa venoval barokovej hudbe. Samostatne sa venoval aj štúdiu hry na hardangerských husliach. Šesť rokov bol hudobným riaditeľom Ole Bull Academy (pomenovanej po nórskom huslistovi-skladateľovi z 19. storočia) vo Voss. Hosťoval, viedol či komponoval hudbu pre viaceré orchestre, vrátane London Sinfonietta, spolupracuje aj s filmármi či divadelníkmi.

Dnes je šesťdesiatnik, keď mal dvadsať začal sa venovať okrem interpretácie aj vlastnej autorskej tvorbe. Jeho hudba prechádza od pokojných až meditatívnych pasáží s krásne klenutými melódiami k zvuku inšpirovanému rockom. Štyri nahrávky mu vyšli na prestížnej nemeckej značke ECM Records, jeho tvorbu nájdete aj v katalógu nórskeho vydavateľstva Rune Grammofon.

Pre študentov Konzervatória v Banskej Bystrici ešte v máji Nils pripravil špeciálny workshop, ktorý zopakuje v septembri v Bratislave a ako člen medzinárodnej poroty opäť rozhodoval v skladateľskej súťaži festivalu Konvergencie.


BUILDING BRIDGES 2

  • Nils ØKLAND (NO) – hardangerské husle
  • Jozef LUPTÁK – violončelo
  • Boris LENKO – akordeón
  • Branislav DUGOVIČ – klarinet

hostia: Åsne Valland NORDLI (NO), Gabriela KOVÁČIKOVÁ – spev, Robert RAGAN – kontrabas


NILS ØKLAND BAND (NO)

  • Nils ØKLAND – hardangerské husle, viola d’amore
  • Rolf-Erik NYSTRØM – saxofón
  • Sigbjørn APELAND – harmónium
  • Håkon MØRCH STENE – perkusie
  • Arild ANDERSEN – kontrabas

Trvanie: 150 minút s prestávkou
>> Program festivalu <<
Vstupenky a permanentka: www.konvergencie.sk/vstupenky

Zmena programu a účinkujúcich vyhradená.
Pre aktuálne informácie sledujte webstránku www.konvergencie.sk a www.facebook.com/konvergencie.