balet, moderné tanečné divadlo 

So súhlasom Musikverlag Hans Sikorski GmbH& Co.KG, Hamburg. 

Zrodeniu jedného z najvýznamnejších diel v histórii vlastne predchádzala nie veľmi významná krátka noticka v akýchsi novinách. Písali v nej o španielskom seržantovi, ktorý podľahol zvodom krásnej Cigánky, no napokon skončil ako jej vrah. O tomto príbehu sa dozvedel na svojej ceste po Španielsku v roku 1830 významný spisovateľ Prosper Merimée. Majster, ktorého v jeho tvorbe už neraz inšpiroval život Cigánov, sa rozhodol na námet tejto tragédie napísať novelu. Stalo sa tak o pätnásť rokov neskôr, v roku 1845.

V roku 1872 dostal iný veľký tvorca, skladateľ Georges Bizet, objednávku na operu pre parížsku Opéru Comique. Voľba padla práve na Meriméeho vášnivý príbeh mladého seržanta a nespútanej Cigánky."Silný dramatický príbeh, kolorit španielskeho prostredia, zložitosť vzťahov a ich vývoj, vplyv spoločenských konvencií, to všetko končiace sa drámou… Mám rád strety súčasnosti s históriou, kontroverzné situácie, ale aj istoty, konštanty. Ščedrinova hudba je pre mňa istotou - dobrou základňou pre tanečné divadlo. Akosi mi v nej však chýbalo viac zemitosti, vášne a priestoru pre pravdivosť tejto hlbokej témy. Dlho som hľadal, kým som natrafil na hudbu skupiny Deep Forest, ktorá mi práve túto medzeru v Ščedrinovej predlohe vyplnila. Kombináciou Ščedrina a Deep Forest som si "vytvoril" pôdu, na ktorej som sa snažil Carmen, jej vášnivosť, zemitosť i slobodu, a tiež celé vidiecke spoločenstvo, predstaviť čo najpresvedčivejšie. Z novely P. Mériméea som vypustením niektorých postáv zhutnil dej na príbeh štyroch hlavných hrdinov - Carmen, Josého, Escamilla a Micaely. Katalyzátorom ich osudových situácií je postava Smrti. Notoricky známy dej príbehu sa však vo svojom základe nemení."

Ondrej Šoth 

Premiéra: piatok 7. november 2008
Dĺžka predstavenia: 70 minút bez prestávky

Online rezervácia a predaj vstupeniek na www.navstevnik.sk


REALIZAČNÝ TÍM
Libreto podľa Mériméerovej novely: Zuzana Mistríková, Ondrej Šoth
Choreografia a réžia: Ondrej Šoth
Scéna: Juraj Fábry
Kostýmy: Andriy Sukhanov
Dramaturgia: Zuzana Mistríková
Hudobná dramaturgia: Ondrej Šoth
Hudobná nahrávka: Georges Bizet - Rodion Ščedrin: Carmen - Suite Orchester Boľšovo teatra, Moskva 1967, Deep Forest: Boheme, 1995 (Anasthasia, Bohemian Ballet, Deep folk song, Cafe Europa)

OSOBY a OBSADENIE
Carmen:
Lyudmyla Vasylyeva, Eva Sklyarova, Ivana Miklošová 
José: Maksym Sklyar, Mykhailo Novikov, Sergii Iegorov 
Escamillo: Andriy Sukhanov, Sergii Iegorov, Vasyl Sevastyanov 
Micaela: Jana Hriadeľová, Katarína Kendrová, Nataliya Bajin Litvinova 
Smrť: Elena Chetvernya, Inesa Yagolnik, Katarína Gašpárová, Yuka Ueda, Olesia Makarenko-Sevastyanova
Zbor ženy: Nataliya Bajin Litvinova, Inesa Yagolnik, Jana Hriadeľová, Katarína Kendrová, Emília Czagaňová, Katarína Gašpárová, Elena Chetvernya, Adriana Vrbová, Yuka Ueda, Gabriela Gábelová, Bibiana Bačová, Yuliya Chemitova, Daryna Byshuk, Bronwyn Lindsay Trevor, Ivana Miklošová, Valerya Irkaeva, Anastasia Kravtsova
Zbor muži: Maksym Sklyar, Andriy Sukhanov, Mykhailo Novikov, Peter Nagy, Vasyl Sevastyanov, Oleksandr Skopintsev, Tomáš Harvan, Anton Faraonov, Igor Bondarenko, Jozef Marčinský, Lukáš Bič, Peter Rolík, Oliver Stasinszký, Sergii Iegorov, Kostiantyn Brandler

www.sdke.sk│FB: Štátne divadlo Košice