Medzinárodný deň ľudských práv si Záhrada pripomenie komponovaným kultúrnym programom.


V predpremiére o 18:00 bude premietnutý dokumentárny film Mier na zemi z 20 dielnej série “ŠtB: Prísne tajné” v réžii Jany Bučkovej a Michala Fuliera. Nasledovať bude diskusia s historikom Ľubomírom Morbacherom z Ústavu pamäti národa, filozofom a spoluautorom námetu seriálu Fedorom Blaščákom a sociológom Fedorom Gálom. Koncert pod taktovkou skladateľa Mira Tótha začne o 20:00 a jeho súčasťou bude aj Fedor Gál v roli rozprávača.

Na prípravu tohto projektu Fedor Gál spomína takto: "Textové podklady pre tretie album kapely Drť som robil počas doznievajúcej pandémie covidu a vojny na Ukrajine, po ruskej agresii, v plnom prúde. Tretia Drť je však hlavne o vojne, a viem prečo. Za jednej som sa narodil, do druhej som dokráčal na sklonku života. Polku života pritom za ostnatými drôtmi. Chcelo sa mi zrevať do šíreho priestoru: Stačilo! Dosť! Posledné roky mi prihrali do cesty skvelých parťákov – Mira, Miša a kapelu Drť. Súzvuk hudby, spevu a môjho rozprávania, osobného aj neosobného, tým dostal grády. Som za to vďačný. Vďačný s otáznikom: v detstve mi všade, kde sa spievalo a recitovalo, zakazovali otvoriť ústa. Som totiž trochu nahluchlý a neviem dva razy povedať to isté. Však ono to nejako dopadne, povedal som si, a šiel do toho."

18:00 MIER NA ZEMI (film)
réžia: Jana Bučka a Michal Fulier
predpremiéra dokumentárneho filmu zo série ŠtB: Prísne tajné

Diskusia:

  • Ľubomír Morbacher, historik, Living Memory / ÚPN
  • Fedor Blaščák, spoluautor námetu seriálu ŠtB: prísne tajné
  • Jana Bučka a Michal Fulier

Hlavnou líniou filmu je príbeh pátra Michala Grejtovského, ktorý sa dramatickým oblúkom preklápa z pozitívneho hrdinu na horlivého donášača, ktorý mnohým ľuďom “dopomohol” do väzenia, porušoval spovedné tajomstvo, aby zachránil svoju povesť. Po podpise spolupráce s ŠtB sa stal aktívnym a iniciatívnym agentom, ktorý slúžil ŠtB vyše 30 rokov pod krycím menom Miloš. Dvojitá realita je zobrazená v duchovnom svete, kde Grejtovský pôsobil ako duchovný, ktorému ľudia dôverovali a zdôverovali sa mu, a druhá strana odhaľuje niekoľko akcií ŠtB, na ktoré bol nasadený. Ľudia, na ktorých donášal, boli z rôznych sfér, nielen duchovní, ale aj lekári, poštári, herci, študenti. Film popisuje tiež príbeh Združenia katolíckych duchovných Pacem in terris, v rámci ktorého spolupracovali s ŠtB viacerí duchovní.

20:00 DRŤ + Fedor Gál (koncert)
Fedor Gál - hlas
Lucia Chuťková - klávesy
Miroslav Tóth - saxofón
Marek Buranovský - gitara
Márton Csernovszky - basgitara
Jozef Krupa - bicie

V septembri 2022 zahrala kapela Drť svoj prvý koncert v Pražskom klube Punctum s Fedorom Gálom, čo mala silnú odozvu a začala pracovať na albume, ktorým tématizuje 5 dejinných okruhov - 1945, 1968, 1989, 1993 a 2022. Nové skladby sú podané skúsenosťou Fedora Gála, ktorý sa narodil 1945 v koncentračnom tábore Terezín, bol jedným z lídrov Nežnej revolúcie a dodnes je občiansky aktivistom, spisovateľom a kritickým intelektuálom. Každý koncert s diskusiou je odlišný. Okrem vytvárania otázky úlohy a funkčnosti pamäte v spoločnosti, tak reaguje na dramaticky sa meniace sa spoločenské a vojnové udalosti u nás.

Podujatie vzniklo vďaka podpore Fondu na podporu umenia a projektu Aktívna komunita Nadácie Orange. Podujatie sa koná v rámci ľudskoprávneho festivalu EMBARGO 2022.