Dvojkrst kníh digitálneho umenia a kultúry

6.11.2024 o 18:00

Galéria Medium

 

Pozývame vás na krst dvoch kníh, ktoré prepájajú umenie s kultúrou a výskumom, pričom reflektujú rôzne fenomény súčasnej digitálnej, postdigitálnej a syntetickej kultúry.

Kniha "The Culture of Neural Networks: Synthetic Literature and Art in (Not Only) the Czech and Slovak Context" Karla Pioreckého a Zuzany Husárovej, ktorú vydáva Karolinum, reflektuje, pomenuváva a kriticky analyzuje fenomény a artefakty spojené s prienikom umelých neurónových sietí do literárnej a umeleckej sféry. Zároveň vygenerované diela usúvzťažňuje so staršími formami experimentovania a zasadzuje fenomén syntetickej tvorby do historického, resp. vývojového kontextu. Doc. Jana Horáková o knihe napísala nasledovné: "Autorské duo – Karel Piorecký a Zuzana Husárová – se pohotově zhostilo úkolu poskytnout kritickou reflexi celosvětového boomu AI-aplikací na generování literárních, vizuálních a zvukových děl. Kniha je nejen přehledným exkurzem do historie využívání generativních médií v českém a slovenském umění a kultuře, ale také poskytuje geograficky, oborově a konceptuálně široký rámec pro zorientování se v dnešní bouřlivé debatě o dopadech AI na naši civilizaci, živených marketingovými slogany AI firem a žurnalistickými clickbaitovými titulky.”

 

"Shape of Future Earth" je zbierka esejí hosťujúcich fellowov Platformy digitálnych umení na Vysokej škole výtvarných umení. Kniha skúma rôzne spôsoby odkazovania na budúcu planétu. Uvažuje o ne-antropocentrických perspektívach, skúma podhubie a výpočtové inteligencie ako konajúce entity, vymedzuje hranice vedeckých modelov a ich situačné využitie, pomenúva vplyv vojny na ekológiu krajiny a telies v nej. Eseje napísali Enda O’Riordan, Lenka Hamošová, Oleksii Kuchansky, Natália Trejbalová, Lukáš Likavčan a editor András Cséfalvay.