Je už tradíciou, že každý ročník medzinárodného folklórneho festivalu Cassovia Folkfest 2023 sprevádza výstava.

Tohto roku je to výber z fotiek amatérskeho fotografa, milovníka východoslovenského folklóru, Michala Kristeka.

Výstava je zadarmo.

Vernisáž: 31.5.2023 o 17:00.


Folklór v Košiciach vo fotografii Michala Kristeka

Už tradične prvým podujatím folklórneho festivalu Cassovia Folkfest býva výstava v priestoroch centrálnej knižnice Verejnej knižnice Jána Bocatia v Košiciach. Ani v tomto roku to nebude inak.

Výstava Folklór v Košiciach vo fotografii Michala Kristeka sa opäť stane pozvánkou na festival. Vernisáž sa uskutoční 31.mája o 17:00 hod.

Michal Kristek je dlhoročným priaznivcom a fotografom folklórneho súboru Železiar a iných folklórnych podujatí. Jeho otec zakladal vojenský folklórny súbor počas základnej vojenskej služby. Tam sa zoznámil so svojou manželkou, Michalovou matkou. Babička vyšívala košele k valašským krojom u nich v súbore, ale aj pre tanečníkov a hudobníkov v okolí. K folklóru mal blízko celý život. Má veľmi rád ľudovú hudbu a najmä spev. Fascinuje ho ľudová tvorivosť a má mnoho dobrých kamarátov aj medzi výrobcami krojov.

Na slovenskom folklóre obdivuje najmä temperament, ktorý je zvlášť viditeľný vo východných regiónoch Slovenska.  „Fotografia ma stále baví a svojimi fotografiami môžem aspoň trochu vrátiť tanečníkom krásu, potešenie a radosť, ktorú oni svojimi výkonmi rozdávajú,“ vyznáva sa Michal Kristek.

Fotoaparátom zachytáva členov folklórnych súborov počas vystúpení a jeho fotografie sú svedkom mnohých podujatí, tancov, piesní, zvykov či krojov. Aj jeho výstava v knižnici poskytne zážitok z krásy a farebnosti slovenského folklóru.

Prístupná bude vo vstupnej hale centrálnej knižnice na Hviezdoslavovej ulici, počas otváracích hodín, do 30. júna 2023.