12. ROČNÍK GRAPE FESTIVALU
11. - 12. 8. 2023│Letisko Trenčín

Foals, Yungblud, M83 a Moderat vystúpia v lete na Grape festivale

Festival Grape zverejnil prvé mená svojho programu pre rok 2023.

Zdroj: GRAPE FESTIVAL

Skupina Foals a mladá britská hviezda Yungblud boli mená, ktoré festival ohlásil už v roku 2020. Nakoniec však obaja po dvojročnej festivalovej odmlke kvôli pandémii zmenili plány a na Slovensko sa vrátia až v roku 2023. Pre oboch to bude už druhé vystúpenie na festivale Grape, Foals prídu po ôsmich rokoch a Yungblud po piatich. V tom čase bol ešte takmer neznámym začínanúcim talentom, dnes je z neho áčková hviezda novej generácie, ktorá patrí na najväčšie pódium a jeho šou bude určite patriť k vrcholom festivalu.

Svoju neskorú premiéru na Slovensku bude mať francúzky vývozný artikel M83, aj keď začiatky tohto pôvodne dvojčlenného zoskupenia sa datujú už od roku 2001. Meno kapely bolo vybrané podľa galaxie Messier 83, čo vystihuje aj hudbu Anthonyho Gonzaleza, ktorú kritici zaškatulkovali ako space-rock. Špeciálnu pozornosť si zaslúžia najmä živé vystúpenia, ktoré patria k jedným z najlepších vôbec. Z celého radu úspešných singlov vyčnieva najmä skladba Midnight City, ktorá sa aj vďaka skvelému videoklipu (takmer 390 miliónov prehratí na Youtube) a nezabudnuteľnému saxofónovému sólu stala hymnou generácie nového milénia.

V roku 2017, tesne pred svojím koncertom na Grape, ohlásila nemecká elektronická superskupina Moderat dlhšiu tvorivú aj koncertnú pauzu. Členovia akupín Modeselektor a Apparat sa opäť chceli venovať svojim pôvodným projektom a nikto netušil, či sa ešte niekedy spoja do tejto veľmi úspešnej spolupráce, s ktoru dobyli svet elektronickej hudby. Na potešenie všetkých fanúšikov sa tak stalo v tomto roku, keď Moderat vydali nový album MORE D4TA. Rovnako ohlásili aj svoje prvé koncerty a my ich opäť uvidíme v lete na Grape.Grape festival 2023 sa uskutoční 11. a 12. augusta na letisku v Trenčíne. Všetky podrobnosti nájdete na oficiálnej stránke www.grapefestival.sk.