Najhrávanejšie dielo Jakuba Jana Rybu Česká mše vánoční (Rybovka) po rokoch v Bratislave s exkluzívnym obsadením Speváckeho zboru mesta Bratislavy, The Ladies & Gentlemen Ensemble a v sólistickom obsadení Dominika Hanko (soprán), Eva Šušková (mezzosoprán), Pavol Oravec (tenor) a Martin Mikuš (bas) pod dirigentskou taktovkou Lukáša Kunsta.

Ešte aj viac než dvesto rokov po svojom vzniku je Česká mše vánoční českého skladateľa a kantora Jakuba Jana Rybu (1765 – 1815) trvalou súčasťou a priam symbolom vianočných sviatkov predovšetkým v českej proveniencii. Nielenže ide o prvé kompletné liturgické dielo v českom jazyku, ale zároveň je skladateľovou najznámejšou kompozíciou, a to až natoľko, že Ryba zostal všeobecne vnímaný ako autor tohto jedného diela napriek tomu, že na svojom tvorivom konte má okolo 1500 skladieb, z ktorých zostalo zachovaných približne 600. Omša vznikla v roku 1796 a formálne je rozdelená do častí vychádzajúcich z tradičného omšového ordinária, textovo s ním však až na niekoľko nepodstatných výnimiek vôbec nekorešponduje. Východiskom Rybovej omše sú namiesto tradičného liturgického textu skôr výjavy z jasličkových hier a hudobná stránka je akýmsi vedomým nadviazaním na jednoduché nápevy a piesne vychádzajúce z výrazového charakteru českých pastorel.
V podstate predstavuje akúsi pastorálnu hru zasadenú do liturgie tradičnej omše. Skladateľ pri tvorbe neváhal využiť celé spektrum prostriedkov ako árie, arióza, ansámble i zbory, ktoré sa vzájomne prelínajú v rozmanitom slede, pastorálne intonácie ľudovej hudby striedajú náznaky mozartovských názvukov či príležitostné závany nastávajúceho romantizmu. Omša sa šírila prostredníctvom opisov, preto niet divu, že časom dochádzalo k určitým drobným zmenám v texte, inštrumentácii, melódii, harmónii či v rozdelení sólových a zborových pasáží. Originálna partitúra diela sa dokonca nezachovala vôbec, v súčasnosti interpretované verzie sú výsledkom kritických rozborov jednotlivých nájdených opisov. Preto neváhajte a príďte sa príbehom o narodení Krista zhmotneného v tónoch príťažlivej „Rybovky“ naladiť na nôtu vianočného mystéria. Koncert je zároveň venovaný Roku českej hudby 2024.

*****
Spevácky zbor mesta Bratislavy vznikol v roku 1971 pri Mestskom kultúrnom stredisku v Bratislave s názvom Bratislavský komorný zbor. Pod terajším názvom funguje od roku 1979. Založil ho a do roku 1976 viedol dirigent Anton Kállay, neskôr Valentin Iljin. V rokoch 1977 – 2021 zbor nepretržite viedol prof. Ladislav Holásek, pod ktorého vedením sa vyprofiloval na popredné vokálne teleso uznávané doma i v zahraničí. Zbor umelecky spolupracoval s poprednými domácimi a zahraničnými hudobnými telesami a interpretmi. Dosiahol tiež vynikajúce úspechy na rozličných medzinárodných hudobných festivaloch speváckych zborov (Arezzo, Gorizia, Llangolen, Middlesbrough, Spittal, Miedzyzdroje, Karditsa, Pollheim). Za roky svojej existencie si zbor vybudoval rozsiahly repertoár obsahujúci diela všetkých štýlových období vrátane premiér skladieb súčasných slovenských autorov. Realizoval početné nahrávky pre rozhlas a televíziu a vydal viacero hudobných nosičov. Od roku 2024 zbor píše novú kapitolu svojho pôsobenia zaradením k OZ Spevácke zbory Bratislavy pod vedením dirigenta Lukáša Kunsta.

Umeleckým vedúcim všetkých telies je Lukáš Kunst (1993), ktorý sa hudobnému pôsobeniu venuje viac ako dve dekády (detský zbor Kantiléna Filharmónie Brno, Rudolfínum Praha, Národní divadlo Brno). Operný spev študoval u MgA. Ireny Vašíčkovej-Pollini, na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave a na Konzervatóriu v Bratislave. Hru na organe študoval u MgA. Zdeňka Špatku a dirigovanie študoval súkromne u Yevgenia Galatenka a na Medzinárodnom konzervatóriu v Prahe. Lukáš Kunst je spoluzakladateľom Komornej opery Bratislava, na Novej scéne Bratislava dirigoval muzikál Mozart.

The Ladies Ensemble je slovenský dámsky komorný orchester, ktorý vznikol v roku 2014 spojením mladých krásnych profesionálnych hudobníčok, v ktorých podaní zistíte, že klasická hudba nie je ani zďaleka nudná, ale plná života, radosti a emócií, a že populárna moderná hudba v orchestrálnych úpravách získa nový originálny rozmer a príťažlivosť!

Umeleckou vedúcou The Ladies Ensemble je mladá a veľmi nadaná huslistka Anežka Kara - Drmolová, ktorá ako sólistka vystúpila so Slovenskou filharmóniou, Capella Istropolitana a Štátnym komorným orchestrom Žilina. Členky orchestra The Ladies Ensemble sú profesionálne hráčky bratislavských symfonických a komorných orchestrov ako Slovenská filharmónia, orchester Slovenského rozhlasu, orchester opery SND, Slovenský komorný orchester B. Warchala a iné. Repertoár súboru The Ladies Ensemble je široký a pestrý. Zahŕňa hudbu baroka (A. Vivaldi, J. S. Bach ), klasicizmu (W.A. Mozart, L.van Beethoven, J. Haydn), romantizmu (A. Dvořák, F. Schubert, J. Brahms, P. I. Čajkovskij), valčíkov a operiet (J. Strauss, F. Lehár ), filmovej hudby (Titanic, Piráti z Caribicu, James Bond... ), muzikálov ( My fair lady, Hello Dolly, West side story ..) ale aj úprav jazzových štandardov a popových piesní ( The Beatles, Michael Jackson, Adele, Metallica, ABBA a iné ). V januári 2016 odohrali členky The Ladies Ensemble s veľkým úspechom premiéru operety Gróf z Luxemburgu od Franza Lehára v spolupráci s divadlom Colorato v priestoroch Novej scény v Bratislave.

Web: https://www.lessirenes.sk/
Youtube: https://www.youtube.com/@lessirenes1978

Youtube: https://www.youtube.com/@SpevackyzbormestaBratislavy
Facebook: https://www.facebook.com/szmestabratislavy

Facebook: https://www.facebook.com/sirenesles
Instagram: https://www.instagram.com/lessirenes_slovakia/

Partner: BKIS a MojaKultúra.sk