Vychutnajte si svetový Jazz v rámci trojdňového Medzinárodného Jazzováho festivalu v Košiciach. 04.10 až 06.10 v GES Clube Košice od 19:00. 

Objavte festival, ktorý Žije

Každoročný maratón kvalitnej jazzovej hudby si od roku 1995 získal poslucháčov rôznych vekov... a určite si získa aj Vas!

Program

1. deň
4.10.2022 utorok | GES Club | 19:00

 • Oliver Palko [SK]
 • Lenka Galisová Quartet [SK]

2. deň
5.10.2022 streda | GES Club | 19:00

3. deň
6.10.2022 štvrtok | GES Club | 19:00

Vstupenky

 • 1. deň / 4.10. 19:00 | GESTO Cafe & Brunch VSTUP VOĽNÝ
 • 2. deň / 5.10. 19:00 | GES Club voľné sedenie: 29 € / miestenka-kaskáda: 39 €
 • 3. deň / 6.10. 19:00 | GES Club voľné sedenie: 29 € / miestenka-kaskáda: 39 €

Permanentka 5.10. - 6.10. Celý festival 49 €
Predpredaj: GES Club a v sieti TICKETPORTAL 
Viac info na www.ijf.sk

 

Zdroj: International Jazz Festival

 

1. deň - 4.10.2022 utorok | GES Club | 19:00

Oliver Palko [SK]

Oliver Palko vyštudoval kompozíciu na košickom konzervátoriu na Timonovej ulici, na ktorom v súčasnosti ešte študuje hru na klavíri. Pochádza z Košíc, má rád dobrú muziku, predovšetkým vážnu a jazz a oba tieto žánre sa snaží zapojiť do improvizácie hrania na klavíri, ktoré mu je najbližšie.

Hudbe sa venuje od útleho detstva. Na konzervatóriu vyštudoval kompozíciu, ktorá mu otvorila obzor a napomáha mu pri spájaní a tvorení nových prvkov pri hraní. Jeho najväčšou inšpiráciou v jazzovej hudbe sú umelci ako Bill Evans, Thelenius Monk, Miles Davis, John Coltrane a Chick Corea.

Počas štúdia na konzervatóriu sa zúčastnil na súťaži študentov kompozície Slovenských konzervatórií, kde sa úspešne umiestnil na 3. mieste. Možnosť vystúpenia na XXVI. Medzinárodnom jazzovom festivale vníma ako veľkú príležitosť zdieľať svoju radosť z hrania pre publikum.

 • Oliver Palko | klavír

Lenka Galisová Quartet [SK]

Hudobná formácia Lenka Gálisová Quartet vznikla v roku 2020. Vykryštalizovala sa z paralelne fungujúceho projektu JazzLab. Jeho zakladateľmi sú práve traja hudobníci z quarteta – Juraj Janík (klavír), Enea Bari (kontrabas) a Martin Kukučka (bicie nástroje). JazzLab je hudobné
teleso, ktoré sa snaží formovať jazzovú základňu v Nitre, pričom organizuje pravidelné jazzové, laboratóriá", na ktorých sa stretávajú rôzni hudobníci. Prvého JazzLabu sa zúčastnila aj speváčka Lenka Gálisová, ktorú následne chlapci oslovili a začali spolupracovať. Momentálne tvorí tento projekt deväť muzikantov, vrátane štyroch speváčok a dvoch hráčov na dychové nástroje.

Neskôr vznikol spontánny nápad založiť kvartet. Počas svojho zatiaľ krátkeho pôsobenia odohrala formácia viacero koncertov a podujatí na Slovensku. V roku 2021 sa kapela Lenka Gálisová Quartet zúčastnila 34. ročníka súťažnej prehliadky Nové tváre slovenského jazzu, na ktorej sa jej podarilo získať cenu Objav roka. Úspech zožali aj jednotliví hráči – Lenka Gálisová (cena za presvedčivý vokálny výkon) a Martin Kukučka (cena za zrelý interpretačný výkon). V rámci prehliadky dostali možnosť zahrať si na festivale One Day Jazz Fest. O rok neskôr sa dostali do finále súťaže Jazz Start Up, odkiaľ si odniesli cenu Live performance a cenu Beyerdynamic. Vďaka tejto súťaži sa zoskupeniu otvorila cesta koncertovania na popredných slovenských jazzových festivaloch (Pet JaFestival, Trnavský Jazzyk, Sobotský Jazztival, Mikulášsky Jazzový Festival a Medzinárodný Jazzový Festival v Košiciach). V súčasnosti pracuje zoskupenie na svojom debutovom albume, ktorý bude obsahovať autorské skladby.

 • Lenka Gálisová | spev
 • Juraj Janík | klavír
 • Enea Bari | kontrabas
 • Martin Kukučka | bicie

2. deň - 5.10.2022 streda | GES Club | 19:00

Lash & Grey [SK]

Dvojica umelcov Kristína Mihaľová a Jakub Šedivý pôsobí pod menami Lash&Grey. Od júla 2020 stihli vydať dve platne Sleepin’ With The Lights On a Blossoms Of Your World. Prvý album získal ocenenie Debut Roka 2020 a pilotný singel After War z druhého albumu sa stal Skladbou Roka 2021 v ankete Radio_Head Awards. Na albume Blossoms Of Your World spolupracovali s medzinárodne úspešnými hudobníkmi ako Bryan  „B Dub“ White, David Hodek, či Brandon Combs a uznávaným americkým mastering inžinierom Vladom Mellerom. Už po vydaní debutu sa dvojica dostala do umeleckého rosteru prestížnej európskej koncertnej agentúry Bella Concerts z Viedne, ktorá okrem Lash&Grey momentálne zastupuje 40 svetovo známych umelcov ako Pat Metheny, Herbie Hancock, Mononeon, Chaka Khan, Jamie Cullum a ďaľších.

Mladí hudobníci tak vystupovali na viacerých európských pódiách ako Wiesen jazzfest, Ravensburg jazzfest, Porgy&Bess, Paris Jazz Marathon V4, Jazz à cours et à jardins Lyon, Prague PROMS, Viva Musica!, a ďalších. Lash&Grey vyhrali súťaže Bratislavských Jazzových Dní 2019, Jazz StartUp 2019,
Nové tváre slovenského jazzu 2017 a tiež boli ocenení Cenou Tatra Banky. Predskakovali pred svetovými hviezdami ako Stanley Clarke, Dianne Reeves, Walter Smith III, či Candy Dulfer. Ich druhý album Blossoms Of Your World získal Cenu Anděl za najlepší slovenský album.

Dan Owen [UK]

Dan Owen v rock’n’roll svete si svojím hraním získal náskok pred väčšinou hudobníkov v jeho veku. Hrával v každej jednej krčme a tak zdokonaľoval svoje remeslo so starými bluesmanmi, ktorí mu dali vlastnú prezývku.

Od vystupovania pre politikov vo Westminsteri prešiel k hraniu na akciách v Nashwille s Willie Nelsonom. Tento chlapec zo Shropshire má množstvo príbehov, o ktoré sa môže podeliť.

Napriek tomu, že už vo svojich 15 rokoch zistil, že svojím spievaním bluesových coverov dokáže umlčať miestnosť, svoje povolanie našiel v stolárstve. Bolo mu ponúknuté pracovné miesto u svetoznámeho výrobcu gitár Patricka Eggleho, ale tesne predtým, ako sa ho ujal, utrpel v dielni zranenie, ktoré ho na jedno oko oslepilo.

Inšpirovaný svojími cestami po svete na jeho debutovom albume “Stay awake with me”, si môžete vypočuť príbehy o tom, ako jeho priatelia uviazli v drogách ( “Icarus” ), o domácom zneužívaní (“Made to Love You” ) a o traumatických následkoch Danovho zranenia oka ( “Hideaway” ). Krásna titulná skladba je ódou na Danovho milovaného starého otca, ktorý zomrel, a je napísaná z pohľadu jeho babičky. Väčšina albumu bola nahraná v RAK Studios s MyRiot (London Grammar, Halsey, Birdy).

Adam Baldych Quintet [PL]

Adam Baldych Quintet je projektom huslistu Adama Baldycha v spolupráci s Marekom Konarskim ( tenor saxophone), Łukaszom Ojdana ( piano ), Michał Barański (double bass), Dawid Fortuna (drums).

Kvinteto rozvíja koncepciu hudby Adama Baldycha, tzv. balancovanie medzi žánrami, so zameraním sa na hranicu jazzu a klasickej hudby, kde huslista nachádza nový priestor pre svoje experimenty v hraní a na rozvoj svojho veľmi osobného jazyka huslí. Výsledkom toho sú vysoko cenené albumy: “Sacrum Profanum” (s hudbou s Hildegard of Bingen, Thomas Tallis and Sofia Gubaidulina ) a ich najnovší album “Poetry”, ktorý je synergiou jazzom a modernej klasickej hudby. Oba albumy boli vydané prestížnym nemeckým vydavateľstvom ACT Music.

V roku 2021 kvinteto prezentovalo svoje interpretácie na podujatí troch sláčikových kvartet H.M. Goreckého, počas festivalu Eufonie, čoho bolo následne vstupom do štúdia pre nahratie hudby H. Wiennavského osobným pohľadom Adama Baldycha s hosťujúcou klasickou huslistkou Agatou Szymczewaskou. Výsledkom týchto nahrávaní je album “Legend”, ktorý výjde na jeseň 2022 vydavateľstvom Anaklasis ( PWM ).

Baldychovo kvinteto je, okrem iného, aj víťazom “Ceny publika” ( The audience award”) a víťazom druhej ceny “BMW Jazz Welt Award” v Mníchove 2021, štyroch nominácií ceny Fryderyk award za albumy “Sacrum Profanum a “Poetry” ako umelec roka – Adam Baldych a jazzový album roka. Album “Poetry” bol zaradený vo svetovými magazímni Jazz Wise (UK), DownBeat (USA) and BandCamp do zoznamu 20 najdôležitejších albumov roka na svete.

 • Adama Baldycha | violin
 • Marek Konarski | tenor saxophone
 • Łukasz Ojdana | piano
 • Michał Barański | double bass
 • Dawid Fortuna | drums

3. deň - 6.10.2022 štvrtok | GES Club | 19:00

Dennyiah feat. Martin Valihora & Jan Bogdan [SK]

Slovenská kapela Dennyiah je dvojica Denisa Gajarská a Ľuboš Šoltés. V roku 2020 vydali svoj debutový album HUMAN ASPECT na ktorom sa začala ich spolupráca s veľkými menami hudobnej scény ako americký bubeník Keith Carlock (Sting, John Mayer, Oz Noy…), Kevin Scott (Fergie, Forq…), poľský geniálny huslista Adam Baldych či americký producent, zvukový inžinier a držiteľ niekoľkých grammy Nic Hard. Pieseň Kingdom zaznamenala na Slovensku veľký komerčný úspech a pol roka patrila v hranosti rádií k top10.

Odvtedy kapela vystúpila na viacerých významných pódiách ako Svetlo porozumenia v Prahe, Bratislave či Košiciach, turné s Waking Vision trio, presunula sa na Island a rozšírila svoju hudobnú rodinu o mená ako Michael League (Snarky Puppy, Bokanté), Marcelo Woloski (Snarky Puppy), Becca Stevens, Attacca Quartet (Bjork, Sting) a mnohí ďalší…Vydali dva single z pripravovaného albumu, kde spolupracovali s Masajským tanečníkom Fernandom Anuangom.

Ján Bogdan, ktorý sa k ním pripojí aj na našich pódiách spoločne s bubeníkom Martinom Valihorom sa stali rozšírenou verziou živých vystúpení Dennyiah. Obaja sa stali súčasťou ich nového albumu, ktorý dvojica plánuje zverejniť na jar roku 2023.

Momentálne rezonuje ich nový videoklip s Táňou Pauhofovou a Marekom Geišbergom „RECALL“ , dvojica zahrá aj úplne nový singel spievaný v Slovenčine, ktorý nahrali a vyprodukovali už na Islande.

Dán Bárta & Robert Blazar Trio [CZ]

Sú spojením vysoko hodnotenej, obľúbenej autorskej a interpretačnej formácie českej jazzovej scény a multižánrového populárneho speváka a autora, ktorého eklektická tvorba korení skôr v rocku a soule, i keď jej zaradenie sem je len orientačné, vzhľadom k ťažisku textovej tvorby v materinskom jazyku, češtine. Štýlovo patrí toto spojenie medzi jazz a pop.

Dan Bárta s RBTriom spolupracuje od roku 1999, spoločne boli ocenení výročnými hudobnými cenami, Czech Music Awards, ako v žánrových, tak v hlavných kategóriách. Ich prvý spoločný album, Theyories, vyšiel v roku 2010, potom nasledovala živá nahrávka Jazz in Box v roku 2015, urobená v Düsseldorfe. Okrem svojej domoviny vystupovali úspešne v mnohých európskych krajinách a USA.

 • Dan Bárta | spev
 • Robert Balzar | kontrabas
 • Vít Kristan | piáno
 • Kamil Slezák | bicie

Kinga Glyk [PL]

Kinga Glyk má 25 rokov a hovorí sa o nej, že je najlepšou poľskou bassgitaristkou novej generácie a vychádzajúcou hviezdou jazzovo-bluesovej hudby.

Svoje dobrodružstvo začala už vo veku 12 rokov hraním v rodinnej kapele Głyk P.I.K. TRIO. Napriek svojmu mladému veku už absolvovala množstvo koncertov nielen v Poľsku, ale aj v krajinách ako Indonézia, Rakúsko, Nemecko, Švajčiarsko, Taliansko, Portugalsko, Slovensko,
Česko a Ukrajina.

V marci 2015 vydala svoj debutový album “Rejestracja”. CD získalo pozitívne recenzie od rádia “Trójka – Polskie” a magazínov ako „Jazz Forum“ a „Twój Blues“. V každoročnom prieskume s názvom “JAZZ TOP a BLUES TOP” bola nominovaná v kategóriách: NOVÁ NÁDEJ, BASOVÁ GITARA a OBJAV ROKA. Vo februári 2016 Kinga nahrala naživo svoj druhý autorský album „Happy Birthday“. V júni 2016 zverejnila spoločnosť “BASS PLAYER UNITED” na Facebooku video, na ktorom Kinga predvádza skladbu „Tears in heaven“ od Erica Claptona, ktorá dosiahla 20 miliónov zhliadnutí.

Doteraz Kinga vystupovala s umelacmi : Tim Garland, Nitai Hershkovits, Greg Hutchinson, Jnr Robinson, Bernard Maseli, Ruth Waldron, Natalia Niemen, Apostolis Anthimos, Leszek Winder, Paweł Tomaszewski, Grzegorz Kapołka, Joachim Mencel, Arek Skolik, Mateusz Otremba (Mate.O), Marek Dykta and Piotr Wyleżoł.

V októbri 2017 vyšiel jej najnovší štúdiový album „Dream“. CD bolo nahrané v spoločnosti najslávnejších svetových hudobníkov ako Greg Hutchinson (bicie), Tim Garland (saxofón), Nitai Hershkovits (grand piano).

Album bol uvedený na trh jednou z najuznávanejších svetových hudobných vydavateľstiev WARNER MUSIC GROUP COMPANY. Koncerty propagujúce najnovší album sa uskutočnia v krajinách ako USA, Kanada, Nórsko, Francúzsko a mnoho ďalších.