Najznámejšia slovenská veselohra po prvýkrát na javisku SND. Kubo ako bezbranný a roztomilý hlupáčik alebo ako nebezpečný jedinec, ktorý je schopný všeličoho, ak na to dostane príležitosť?

„Anča, aha, ja mám nožík“ je najznámejšia replika z populárnej veselohry, ktorú jej autor, evanjelický kňaz Jozef Hollý, nikdy nenapísal. Preslávil ju Jozef Kroner najprv v martinskej inscenácii v réžii autorovho syna, ale do povedomia širšej verejnosti sa dostala predovšetkým prostredníctvom televíznej inscenácie Martina Ťapáka. Dedinský obmedzenec Kubo sa stal vďaka Jozefovi Kronerovi prototypom komickej figúry, na ktorej sa nesmejú len ostatné postavy, ale predovšetkým diváci. V tomto spracovaní Hollého predlohy sa však pozabudlo na odvrátenú podobu príbehu zo slovenského vidieka – na egoizmus, cynizmus, krutosť postáv, na to, že Kubo je vlastne obchodným artiklom, človekom, ktorého chcú zneužiť na zištné ciele. Tento uhol pohľadu ponúkol v úspešnej inscenácii martinského divadla režisér Ľubomír Vajdička. Činohra SND v jubilejnej sezóne siahla po tomto diele slovenskej klasiky, ktoré sa prekvapivo na doskách našej prvej scény doposiaľ nikdy neinscenovalo. Režisér Lukáš Brutovský v SND pred piatimi rokmi uviedol úspešnú inscenáciu Karvašovej hry Polnočná omša. A opäť sa vracia k domácej predlohe a ponúka nové čítanie Hollého a Kubovho, či dokonca nášho príbehu, ktorý môže byť aj o tom, aké riziká nám hrozia, keď sa hlupáci a obmedzenci dostanú na pozície, ktoré im neprináležia.

Mnohí diváci radi využívajú premiéru ako príležitosť veľkolepého večera – najmä dámy si rady obliekajú dlhé večerné róby, alebo častejšie malé čierne, tzv. koktejlky.

"Prosíme rešpektovať spoločenské zvyklosti pri výbere oblečenia na predstavenie."


Inscenačný tím
Réžia Lukáš Brutovský
Dramaturgia Miro Dacho
Scéna Juraj Kuchárek
Kostýmy Alžbeta Kutliaková
Hudba Stanislav Palúch
Pohybová spolupráca Ján Ševčík

Obsadenie
MARTIN BEČELA, richtár František Kovár
ANNA, jeho žena Anna Javorková
KUBO, ich syn Milan Ondrík
EVA KOŠÁRIKOVÁ, bohatá vdova Jana Oľhová
ANIČKA, jej dcéra Jana Kovalčiková
ŠTEFAN, gazda u Košáričky Dušan Jamrich
PAĽO, mládenec, rodina Štefanova Richard Autner
LOVECKÝ, vdovec Emil Horváth
DORA, cigánka Ingrida Baginová (ako hosť)
HUSÁRSKY KAPITÁN Branislav Bystriansky
MARTIN, Paľov kamarát Michal Kinik (ako hosť)
JURKO, Paľov kamarát Roman Finik (poslucháč VŠMU) Adam Jančina (ako hosť)