Októbrové LQ - Literárny kvocient pozýva k diskusii o knihách Líštičky majú rady teplo a Oceán trpezlivosti zaspieval.

V sobotu 15.10. o 16:00 v Tabačka Kulturfabrik v Košiciach v rámci festivalu LiKE 2022.

Diskusný formát LQ - Literárny kvocient sa už od roku 2016 snaží byť naplnením dlhodobého volania po kritickej reflexii súčasnej literárnej tvorby na Slovensku. V centre každého vydania programu stoja vždy dve výrazné pôvodné literárne diela. Kritériom výberu je aktuálnosť titulu či miera jeho rezonancie v domácom kultúrnom prostredí.


VERONIKA ŠIKULOVÁ: LÍŠTIČKY MAJÚ RADY TEPLO

Líštičky majú rady teplo je čosi ako opera, v ktorej sa všetky dejstvá odohrávajú na javisku súčasne. Autorka o svojej knihe hovorí: „Chcela som do nej, podobne ako to býva, ale nemusí byť, v hudbe, prevteliť svoju lásku k stále sa obnovujúcej prírode, v ktorej je ľudský, ale aj zvierací či rastlinný tvor iba dočasnou, hoci dosť podstatnou súčasťou. Pri jej písaní som cítila radosť, a tak by jej jednotlivé árie či prehovory či poviedky mohli zaujať hravosťou, vtipom, divokosťou, zamilovanosťou, smútkom, čiže životom...“
Kniha vyšla vo vydavateľstve Slovart.


PETER MACSOVSZKY: OCEÁN TRPEZLIVOSTI ZASPIEVAL

Kto riadi dianie na zemeguli? Rada deviatich neviditeľných veľmajstrov? Zlomyseľní́ géniovia či ľudomilní babráci? Je správne za každú cenu opravovať vyšinutý svet? Komu patrí hlas z krikov? Čo sa prihodilo pred tridsiatimi šiestimi rokmi počas nukleárnej jari Matejovi Birkovi? Je nebezpečné zablúdiť̌ v Karáči? Existuje niekde spolok obdivovateľov penisu? Čo je najväčšou vášňou pani Emílie? Kto je Ľudovít Guba a aké sú názory doktora Mečánskeho? Čo bude na obed? Naozaj platí, že každodenné konšpirácie sa inšpirujú konšpiračnými bludmi a bludy zasa vedecko-fantastickými románmi a filmami? Kto sú čunčurbaji?
Kniha vyšla vo vydavateľstve Drewo & Srd.

O podobnostiach i rozdieloch budú s moderátorom Petrom Darovcom diskutovať Marta Součková, Martin Makara a Viliam Nádaskay.

Podujatia podporuje hlavný partner Fond na podporu umenia a partneri Literárne informačné centrum a LITA, autorská spoločnosť.
Grafika: Barbara Kowalczuková