Vyhľadať podujatie

REŠTAUROVANIE GRAFÍK A KRESIEB MIKULÁŠA GALANDU

Táto udalosť sa už konala v minulosti !
V júni tohto roku Turčianska galéria úspešne dokončila zaujímavý projekt. Vďaka finančnej podpore poskytnutej z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia a finančnej podpore Žilinského samosprávneho kraja sa jej podarilo zreštaurovať 4 grafiky a 13 vzácnych kresieb od Mikuláša Galandu. Mikuláš Galanda patril k najvýznamnejším výtvarným umelcom 20. storočia, bol výrazným priekopníkom a propagátorom moderného umenia na Slovensku a galéria v rámci svojho zbierkového fondu uchováva a spravuje pomerne bohatú zbierku jeho diel.

Zámerom úspešného projektu bolo kompletné reštaurovanie originálov, ktoré postupom času v dôsledku opotrebovania materiálu a zmien klimatických podmienok niesli znaky prirodzenej degradácie. Cieľom skúsenej reštaurátorky Jarmily Tarajčákovej, s ktorou galéria už v minulosti spolupracovala na viacerých úspešných projektoch, bolo stabilizovanie samotnej hmotnej podstaty Galandových kresieb a grafík, postupné vyzdvihnutie estetických a výtvarných kvalít týchto originálov a ich revitalizácia tak, aby mohli byť aj naďalej plnohodnotne využívané na expozičné, či študijné účely pre širokú verejnosť.

So zreštaurovanými dielami a s podrobnou dokumentáciou reštaurátorských postupov sa návštevníci môžu zoznámiť na výstave, ktorá je sprístupnená na prízemí Turčianskej galérie od 7. 9. do 30. 9. 2020.

Miesto: Turčianska galéria v Martine, Daxnerova 665/2, 036 01 Martin, www.turiecgallery.sk
Dočasné otváracie hodiny: Ut – Pia od 10.00 do 16.00 hod, So – Ne - Po zatvorené