Mojše band: Piesne z lágru

Hudba bola neoddeliteľnou súčasťou života väzňov takmer vo všetkých nacistami zriadených koncentračných táboroch. Pokiaľ sa spievalo na povel, prinášalo to len utrpenie. No v barakoch oplotených ostnatým drôtom vznikala aj hudba, ktorá pomáhala prekonávať strach, prinášala útechu, podporu, rozptýlenie a dokonca i zábavu.

Dramaturgia koncertu „Piesne z lágru“ pozostáva z vybraných skladieb a piesní v aranžmánoch Michala Paľka, ktoré sa viažu k obdobiu druhej svetovej vojny. Okrem pôvodnej modlitby El male rachamim za obete holokaustu zrekonštruovanej podľa autentického nápevu preživšieho Zoltána Lenského, zaznejú tanečné melódie z repertoáru táborovej kapely koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Doplnia ich skladby z rozsiahlej zbierky Alexandra Kulisiewicza, ktorá vznikala ešte niekoľko rokov po vojne. Obsahuje približne 450 piesní väzňov, ktoré sú spomienkami na najťažšie životné chvíle v táboroch.


MOJŠE BAND je autentická kapela reprezentujúca židovskú hudobnú tradíciu strednej a východnej Európy. Svojím inovatívnym prístupom k hudbe vzbudila vo svete záujem nielen širokého publika, ale aj hudobných kritikov. Súbor účinkoval na mnohých prestížnych scénach, napríklad Jewish Culture Festiwal v Krakove, KlezMORE vo Viedni, Tachana HaRishona v Jeruzaleme, Simcha vo Vroclave, na festivale Pohoda v Trenčíne alebo festivale Sziget v Budapešti.

MOJŠE BAND

  • Michal PAĽKO – cimbal, spev, dychové nástroje
  • František KUBIŠ – akordeón, spev, bicie
  • Jakub STRAČINA – kontrabas, spev

Trvanie koncertu: 70 min. bez prestávky
>> Program festivalu <<
Vstupenky a permanentka: www.konvergencie.sk/vstupenky/

Zmena programu a účinkujúcich vyhradená.
Pre aktuálne informácie sledujte webstránku www.konvergencie.sk a www.facebook.com/konvergencie.


Koncert Mojše Band: Piesne z lágru sa koná v rámci projektu Building Music Bridges / Hudobné mosty – vytváranie priestoru pre medzikultúrny dialóg a dôveru hudbou, ktorý získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Grantov EHP. Projekt bol spolufinancovaný prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Cieľom projektu je rozvíjanie interkultúrneho dialógu a prostredníctvom aktivít spojených s hudobným umením komunikácia tém tolerancie voči menšinám, rodovej rovnosti, odmietania antisemitizmu a nenávistných prejavov v spoločnosti.
Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Grantov EHP na Slovensku, navštívte stránku www.eeagrants.sk.

 Spoločným úsilím k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe.
#eeagrants #konvergencie #BuildingBridges