Zakázané povrchy Petra Cvika a piate vydanie Pecha Kucha Night v Bátovciach

Divadlo Pôtoň pripravuje vernisáž výstavy Zakázané povrchy Petra Cvika a piate vydanie Pecha Kucha Night. Piatok 2. marca 2018 bude kultúrne centrum v Bátovciach naplnené vizuálnym umením, občianskym aktivizmom, literatúrou a zaujímavými projektami, ktoré prídu odprezentovať hostia z rôznych regiónov Slovenska.

V roku 2017 sa v rámci podujatia Pecha Kucha odprezentovalo 47 projektov z oblasti umenia, kultúry, regionálnej gastronómie, ale aj projekty netradičného vzdelávania mládeže a enviromentálne projekty.

Každé vydanie Pecha Kucha Night sprevádzalo otvorenie výstavy v priestoroch Divadla Pôtoň, od februára 2017 sa mohli návštevníci divadla stretnúť s tvorbou slovenských autorov – Eda Kudláča, Jany Hirnerovej, Eriky Miklóšovej a Ilony Németh. “Platformu prezentačného formátu Pecha Kucha vnímame ako priestor, do ktorého vstupuje množstvo aktívnych ľudí a ktorých spája jedno: meniť svet okolo seba. Títo ľudia pritiahnu do hľadiska veľmi podobne zmýšľajúcich ľudí a tým chceme okrem inšpiratívnych projektov priniesť vždy čosi navyše. Prezentácia slovenského vizuálneho umenia sa zdá byť vhodnou náplňou priestoru.”, povedal o prepájaní podujatia Pecha Kucha s výstavami dramaturg divadla Michal Ditte.

Piatková noc bude patriť aj aktuálnemu rezidentovi Divadla Pôtoň Petrovi Cvikovi, ktorý počas mesačnej rezidencie pripravuje veľkoformátovú maľbu na plátno z cyklu Zakázané povrchy. Otvorenie výstavy sa uskutoční o 20:30.

Peter Cvik
je absolventom odboru maľba a iné médiá Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, ateliéru prof. Ivana Csudaia. Okrem Slovenska vystavoval v galériách v Nemecku, Rusku a Maďarsku. “Séria je pokračovaním môjho doktorandského výskumu na tému vrstvenia v klasickom maľovanom závesnom obraze. Rešeršoval som tématické, formálne a materiálové riešenia novej skladby obrazu. Divadlo Pôtoň disponuje pre výtvarníka bohatými priestormi a môj projekt bolo možné finalizovať aj vďaka ich rezidenčnému programu.” , povedal Peter Cvik.

Divadlo Pôtoň v roku 2018 zrealizuje pätnásť dlhodobých a krátkodobých rezidenčných pobytov slovenských a zahraničných umelcov. V Bátovciach budú pracovať tvorcovia z oblasti divadelného umenia, vizuálneho umenia, videoartu, architektúry, fyzického a tanečného divadla.

Autor fotografie: Ľubo Dobias


PECHA KUCHA NIGHT – BÁTOVCE, vol. 5 (so začiatkom o 19.00 hod.)

  • Branislav Valach, Gabriel Kosmály DNI FOTOGRAFIE LEVICE 
  • Jakub Dvorský LIŠOV MÚZEUM
  • Martin Macharík KALVÁRSKY FOND B. ŠTIAVNICA
  • Dušan Daniš LEVICKÝ OKRÁŠĽOVACÍ SPOLOK
  • Radovan Potočár MEDZIRIADKY
  • Katarína Javorská EPICENTRUM LÁSKY
  • Michal Ditte AMERICKÝ CISÁR
  • Csaba Tolnai STARÉ FOTOGRAFIE Z LEVÍC
  • Alica P. Antašová, Ján Mikuš DIERA DO SVETA
  • Peter Cvik ZAKÁZANÉ POVRCHY
Projekty Divadla Pôtoň z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac informácií nájdete: www.poton.sk Vstupenky sú k dispozícií na PREDPREDAJ.SK.

Miesto konania: Divadlo Pôtoň, 358, 935 03 Bátovce