Inscenácia Perplex v DJGT je prvým uvedením rovnomennej komédie Mariusa von Mayenburga na Slovensku. Po prvýkrát spolupracoval so zvolenským divadlom aj režisér inscenácie Ján Luterán. Význam slova perplex definuje slovník cudzích slov ako popletený či zmätený a slovo zmätok zas dokonale definuje samotnú Mayenburgovu hru. Čo sa stane, ak sú všetky pravidlá, istoty alebo hranice zrazu zotreté či definované inak? Ako sa potom budú vyvíjať životné situácie hlavných hrdinov? Ako dopadne inscenácia, ktorá stratí svojho „boha“ – t. j. režiséra? A stratí ho naozaj alebo je to len ďalší z trikov, ktoré majú diváka zmiasť? Nakoniec kvalitný umelecký tím a herecké obsadenie dokážu skrotiť tento zmätok a výsledkom je inscenácia s aktuálnymi odkazmi a provokatívnym humorom.

PREKLAD Lukáš Brutovský RÉŽIA Ján Luterán DRAMATURGIA Miroslav Dacho SCÉNA A KOSTÝMY Alžbeta Kutliaková HUDBA Martin Husovský POHYBOVÁ SPOLUPRÁCA Ladislav Cmorej ÚČINKUJÚ Alena Pajtinková, Mária Knoppová, Richard Sanitra, Juraj Smutný PREMIÉRA 16. 12. 2022


Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene

Divadlo vzniklo v roku 1949 pod názvom Stredoslovenské divadlo, o päť rokov neskôr dostalo meno podľa významného dramatika. DJGT je najväčšou kultúrna inštitúcia v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja a je vedené ako repertoárové divadlo orientované na širokú vrstvu publika. V roku 2021 divadlo predstavilo environmentálny program Zelená vlna, ktorým apeluje na udržateľnosť. DJGT je aj organizátorom najväčšieho a najstaršieho divadelného festivalu v plenéri na Slovensku – Medzinárodného letného divadelného festivalu Zámocké hry zvolenské, ktorý bol založený v roku 1974.


Marius von Mayenburg
1972

Patrí k najznámejším súčasným nemeckým dramatikom. Jeho hry sa dodnes preložili a inscenovali vo viac ako tridsiatich krajinách. Po gymnáziu študoval staronemeckú literatúru na univerzitách v Mníchove a v Berlíne, neskôr absolvoval štúdium scénického písania na Universität der Künste. Prvé jeho hry sa datujú do polovice 90. rokov minulého storočia. Do širšieho povedomia sa dostal hrou Feuergesicht z roku 1997, za ktorú získal niekoľko ocenení. Hra bola prvýkrát inscenovaná v Münchener Kammerspiele v réžii Thomasa Ostermaiera, ktorý sa hneď potom stal dvorným režisérom Mayenburgových textov. Mayenburg sa súčasne stal dramaturgom Ostermaierovej divadelnej skupiny, pôsobiacej v industriálnych priestoroch Baracke am Deutschen Theater Berlin. Od roku 1999 pôsobia spoločne v berlínskom Schaubühne am Lehniner Platz.


Ján Luterán
1984

Odbor divadelná réžia na Vysokej škole múzických umení v Bratislave absolvoval v roku 2010 v ročníku profesora Ľubomíra Vajdičku. Počas štúdia sa zúčastnil na študijnom programe Erasmus v Prahe, kde sa stretol s americkou režisérkou Anne Bogart a pod jej vedením absolvoval herecký tréning Viewpoints. Už od skončenia školy režijne spolupracuje s viacerými slovenskými divadlami. Jeho inscenácie pravidelne hosťujú na slovenských i českých divadelných festivaloch. Je nositeľom dvoch ocenení z festivalu Nová dráma/New Drama a nominantom na cenu Objav roka festivalu Kremnické gagy. Inklinuje k súčasnému divadlu a inscenuje prevažne novú drámu a autorské texty. Jeho rukopis je charakteristický predovšetkým autorským nadhľadom, zmyslom pre originálne divadelné skratky a osobitým humorom, prameniacim najmä z irónie a latentného sarkazmu.

Vznik inscenácie podporila Nadácia Tatrabanka.


Divadlo Jozefa Gregora Tajovského
Marius von Mayenburg: Perplex
19.00 na Novej scéne na Živnostenskej 1
SVK + ENG subtitles / od 18 rokov / 120 min bez prestávky
Lístky - 15 eur prízemie, 13 eur balkón / VSTUPENKY


Inscenácia je súčasťou programu festivalu Nová dráma/New Drama 2023.