Wetzlerov inštitút pozýva na konferenciu o výzvach pre slovenskú zahraničnú politiku.

Pred rokom začalo Rusko agresívnu vojnu na Ukrajine. Šok vystriedala aktívna pomoc väčšiny demokratického sveta vrátane Slovenskej republiky smerovaná k nášmu východnému susedovi. Každodennú politiku – aj tú na regionálnej úrovni – ovplyvňuje nielen vojna, ktorá dodnes mení zabehnuté procesy medzinárodného práva, ale aj energetická kríza a meniace sa geopolitické usporiadanie Európy, ktoré sme poznali tri desaťročia.

Toto sú výzvy, pred ktorými stojí slovenská zahraničná politika, ekonomická diplomacia aj slovenské samosprávy. Hľadanie udržateľných riešení, na niekoľko súbežne zúriacich kríz, si vyžaduje pochopenie dôležitosti spolupráce a talent pre diplomaciu.

Aké sú limity zahraničnej spolupráce na regionálnej úrovni? Akým výzvam bude v nasledujúcich rokoch čeliť slovenská ekonomická diplomacia? Kam bude smerovať slovenská zahraničná politika po voľbách 2023? Na tieto otázky budú spoločne v diskusii hľadať odpovede pozvaní hostia a prítomná verejnosť.

=============

PROGRAM

15.15 – 16.30 h, panelová diskusia
TRIDSAŤ ROKOV SAMOSTATNOSTI: VÝZVY A LIMITY CEZHRANIČNEJ SPOLUPRÁCE
Vznik samostatnej Slovenskej republiky pred troma dekádami priniesol okrem iného zmeny v postavení menšín a v kvalite vzťahov medzi susediacimi pohraničnými regiónmi. Agenda zahraničnej politiky sa zároveň posunula aj na krajské samosprávy a jej význam vzrástol – a stále rastie – po vstupe do Európskej únie. Ako sa s výzvami meniacich sa vzťahov s Českou republikou a Maďarskom pasujú krajské samosprávy a konkrétne Trnavský samosprávny kraj? Aké sú možnosti a medze vzájomnej spolupráce naprieč regiónmi?

Hostia:

  • József Berényi, podpredseda Trnavského samosprávneho kraja

ďalší hostia pribudnú


16.45 – 18.15 h., panelová diskusia
VÝZVY SLOVENSKEJ EKONOMICKEJ DIPLOMACIE V POST-GLOBALIZOVANOM SVETE
Vojna na Ukrajine znásobila krízy vyvolané globálnou pandémiou a oživila ducha anti-globalizmu, ktorý dlhodobo volal po zmene smerovania sveta od liberalizácie k obchodným vojnám z minulosti. Cítime dopady Trumpovho izolacionizmu a čínskej expanzívnej politiky, inflačnú aj energetickú krízu a geopolitické zmeny nielen vo východnej Európe, ale celosvetovo. Akým výzvam bude v nasledujúcich rokoch čeliť slovenská a európska ekonomická diplomacia? A je Slovensko pripravené uspieť na nových trhoch?

Hostia:

  • Miroslava Remenárová – predsedníčka predstavenstva Britskej obchodnej komory

ďalší hostia pribudnú


18.30 – 20.00 h., panelová diskusia
KAM BUDE SMEROVAŤ SLOVENSKÁ ZAHRANIČNÁ POLITIKA PO PREDČASNÝCH VOĽBÁCH?
Prebiehajúca vojna na Ukrajine nám pripomenula, aké dôležité je mať právny štát, dobre fungujúcu občiansku spoločnosť a stabilnú vládu s koherentnou zahraničnou agendou. Na druhej strane však odhalila aj limity našej zahraničnej a bezpečnostnej politiky a vyhrotila verejné stanoviská našich politických strán. Ako sa za posledný rok vykryštalizovali naše zahranično-politické priority a čo o nás napovedá naša angažovanosť vo vojne na Ukrajine? Ako sa posunie slovenská zahraničná politika po najbližších voľbách?

Hostia:

  • Marián Kéry – poslanec NR SR a predseda Zahraničného výboru NR
  • Peter Kmec – poslanec NR SR a podpredseda Výboru NR SR pre európske záležitosti
  • Tomáš Valášek – poslanec NR SR a člen Zahraničného výboru NR SR

Organizátor konferencie: Wetzlerov inštitút