Termín vernisáže: 16. 3. 2023 o 15.00 hod.
Termín výstavy: od 17. 3. do 17. 9. 2023
Usporiadatelia: Slovenský olympijský a športový výbor – Slovenské olympijské a športové múzeum a Slovenské technické múzeum
Miesto konania: Slovenské technické múzeum, Hlavná 88, Košice

Slovenské technické múzeum a SOŠV – Slovenské olympijské a športové múzeum pripravili jedinečnú výstavu k nedožitému storočnému jubileu nezabudnuteľného rozhlasového reportéra Gaba Zelenaya, ktorá poteší všetkých nielen priaznivcov športu a žurnalistiky. Výstava Pri mikrofóne Gabo Zelenay prezentuje množstvo zaujímavých artefaktov z jeho pozostalosti. „Gaba Zelenaya som mal možnosť dobre spoznať, aj keď som výrazne mladší ako on. Charakterizovalo by som ho piatimi výrazmi. Bol prírodný živel, 100-percentný originál, perpetum mobile, človek vízie a majster metafory,“ uviedol riaditeľ mediálnej komunikácie SOŠV Ľubomír Souček.

Gabo Zelenay sa narodil 26. novembra 1922 v Bánovciach nad Bebravou. Bol významný slovenský rozhlasový športový komentátor, moderátor a redaktor. Ako dvadsaťštyriročný sa úspešne zúčastnil konkurzu na športového reportéra a pôsobil v Československom rozhlase. Do histórie žurnalistiky sa zapísal svojím originálnym spôsobom moderovania, bol nositeľom štátneho vyznamenania Pribinov kríž II. triedy za významné zásluhy v oblasti športovej žurnalistiky od prezidenta Slovenskej republiky. Počas svojej bohatej kariéry reportoval najmä futbalové a hokejové zápasy. Dokázal komentovať aj stretnutia v šachu, či šerme, čo iní reportéri považovali za nemožné. Kariéru ukončil po štyridsiatich rokoch komentovania a moderovania, ale naďalej zostal činný ako redaktor. Zomrel vo veku 80 rokov po ťažkej chorobe.

„Reportovanie – to bola moja veľká láska. Veľkú lásku inak nestvárnite, len keď do toho dáte celé srdce, celú dušu a všetko, čo je vo vás,“ hovoril Gabo Zelenay. Napriek všetkému, čo sa týka jeho rozhlasového pôsobenia, bol však oveľa viac, než „len“ originálny a nenapodobiteľný rozhlasový športový reportér s obrovským nasadením, úsmevnými metaforami a vôbec „hláškami“, ako sa dnes hovorí,“ dodáva Ľubomír Souček.

,,S rozhodcami je to ako so ženami: Je to s nimi zlé, ale bez nich ešte horšie.“
,,Hráči hrajú tak pomaly, ako keď sa moja žena oblieka do divadla.“

Tešíme sa na Vás na výstave Pri mikrofóne Gabo Zelenay!