Rozprávkový muzikál pre všetky generácie

Ďurovčík - Hammel - Peteraj

Rozprávka, ktorá sa dobre začína a ešte lepšie skončí! Pre deti od 6 do 99 rokov.

V Šľahačkovom kráľovstve žije Šľahačkový kráľ, Vrabec vševed, tri sudičky a samozrejme, krásna princezná, túžiaca po vydaji a pravej láske, ktorá sa však každú noc mení na roztečenú šľahačku. Ako nakoniec dopadnú pytačky Princa Klepetka, Princa Papagája a Kvetinového Princa, sa dozviete z muzikálu, ktorý od februára 2018 uvádza Divadlo Nová scéna.


Pavol Hammel:
„Šľahačková princezná patrí medzi najlepšie moje albumy so skupinou Prúdy. Navyše sa platňa stala albumom roka 1973 vo vtedajšom Československu. Našim cieľom bolo vytvoriť akúsi rozprávku pre dospelých, ktorá by bola zaujímavá, príťažlivá a akceptovateľná aj pre deti. Bola to hotová, uzavretá, kryštalická vec. Pesničky zo Šľahačkovej princeznej ľudia takmer nepoznajú, lebo ich nikdy nepočuli v rádiu a poznali ich iba tí, čo počuli celý album. Vždy som si myslel, že by som na ňom nemenil ani notu, ani slovko. Ale predstava javiskového prevedenia ma nadchla. Doplnili sme nejaké iné pesničky z toho obdobia, napísali aj nové, ktoré boli nutné z hľadiska prepracovaného libreta. No a súčasné prevedenie len umocňuje pocity z originálu svojou razantnou, sofistikovanou, prearanžovanou a s drajvom a chuťou nahratou hudbou."

Kamil Peteraj:
„Šľahačkovú princeznú považujem za jedno z našich najvydarenejších diel, ktoré sme vytvorili spolu s Palom Hammelom. Vyšla začiatkom 70. rokov v Prahe, vo vtedajšom najväčšom vydavateľstve Supraphon a jej text nahovoril Jozef Kroner, ktorý sa v tých časoch večer čo večer prihováral z rozhlasu deťom, ktoré zbožňovali jeho krásny zamatový a upokojujúci hlas. Jej vydanie sa stretlo s úspechom a ja dodnes stretám pamätníkov, ktorí toto dielo veľmi dobre poznajú. Vždy mám radosť, že napriek časovej priepasti sa prekvapujúco uchováva v pamäti nielen staršej generácie, ale občas ho objavia aj mladší, ktorí ho poväčšine nájdu na vinylových platniach svojich rodičov."

"Divadelná verzia Šľahačkovej princeznej vznikla spontánne a táto spontánnosť jej vydržala až doteraz. Je to radostne a uvoľnene pôsobiaci rodinný muzikál, pri ktorom sa rovnakou mierou pobavia deti a aj ich rodičia. Ján Ďurovčík, ktorý pôvodný text dramatizoval, režíroval a dal mu aj choreografickú, dynamickú podobu, tu nezaprel svoj talent nespútanej fantázie a schopnosti prerozprávať pôvodnú Šľahačkovú princeznú najmodernejším jazykom súčasného muzikálu. Iste mi prepáči, ak poviem, že je to v niektorých momentoch doslova ohnivý režisér, ktorý vie výbuchy svojho temperamentu prenášať na javisko a mladí herci a speváci, ktorých obsadil do tejto inscenácie, nasali jeho energiu a pridali jej svoju krásu a talent. Výsledkom je uragán fantázie, presne taký, aký má z modernej rozprávky vyžarovať. Čo sa týka hudobnej zložky, v muzikáli sú použité viaceré pesničky, ktoré na pôvodnom albume neboli /napr. Medulienka, Mávam, atď./ ako aj dve nové, pôvodné pesničky, vytvorené špeciálne pre túto produkciu.

Ale dosť bolo múdrych rečí, teraz zabudnite na všetko, kolená pritisnúť k sebe, žuvačky von z úst a pripraviť si dlane na potlesk! Šľahačkové kráľovstvo čochvíľa ožije v plnej šľahačkovej kráse. A uvidíte - budú sa diať veci nevídané! Také, aké sa môžu stať len v skutočnej rozprávke.

Takže pozor, milí rodičia a deti! Ocitnete sa v rozprávke, ktorá sa dobre začína a ešte lepšie skončí! Krásny zážitok!"

Premiéra sa uskutočnila 6. decembra 2016 v Divadle Tower Stage.

» v predstavení sa používajú efektové svetlá


OBSADENIE

Princezná: Lenka Fecková / Petra Dubayová
Princ Kvetinový: Michal Candrák / Jozef Antálek
Vrabec: Lukáš Pišta
Dáma Balet: Barbora Ďurovčíková / Jana Labajová
Dáma spev: Monika Drgáňová / Lenka Machciníková
Dáma Matematika: Radka Kopriva / Natália Hatalová Olcsváry
Kráľ: Martin Hudec / Jakub Ružička
Princ Klepetko: Michal Candrák / Jakub Ružička
Princ Papagáj: Martin Mikulášek / Jozef Antálek

Tanečníci

Company ženy: Radka PetrováMartina HartlPetra Makranská
Company muži: Filip CipárMiroslav MartinovičMiroslav Figura

AUTORSKÝ TÍM

Hudba: Pavol Hammel
Texty piesní: Kamil Peteraj
Libreto: Kamil Peteraj, Ján Ďurovčík
Námet: Kamil Peteraj
Asistent choreografie: Marianna Paulíková
Svetelný dizajn: Matúš Gazdík
Scéna: Marek Hollý
Kostýmy: Ľudmila Várossová
Hudobné a spevácke naštudovanie: Ľubomír Dolný
Réžia a choreografia: Ján Ďurovčík


BULLETIN

Bulletin na stiahnutie vo formáte PDF