Sloník v bábkovej hre Michaila Uryckého - autora a režiséra v jednej osobe, je akýmsi hľadačom.Jeho túžba po poznaní je metaforou zážitkového vzdelávania. Sloník prechádza skúškou v pralese, kde zažije množstvo dobrodružných a humorných príhod. 

Rozprávka o Sloníkovi podľa príbehu Rudyarda Kiplinga sa  teraz dostáva na scénu Bábkového divadla v Košiciach cez výklad ukrajinského autora a režiséra v jednej osobe Michaila Uryckého.  Oproti pôvodnému príbehu je Sloník v bábkovej hre skôr hľadačom. Jeho túžba po poznaní je metaforou zážitkového vzdelávania. Napriek nepriazni ostatných zvierat žijúcich s ním v jednom pralese sa Sloník rozhodne vydať na cestu, aby spoznal Krokodíla a spýtal sa ho, čo obedúva. No skôr, ako prejde skúškou v pralese, ho jeho súkmeňovci zbijú pre sústavné vyrušovanie. Ide tu o podobenstvo so svetom ľudí, ktorí radšej žijú v tradičnom stereotype, ako by mali hľadať inú cestu za novými obzormi.

Hra je napísaná jednoduchým jazykom a smeruje od začiatku priamočiaro ku katarzii. Autor humorne vykresľuje typické správanie zvierat, ale nezabúda ani na rozprávkový rozmer podobenstva. Sloníkovi na jeho púti za odpoveďou pomáha magický a záhadný vták Kolokolo, ale aj Pytón, ktorý sa z predátora mení v krízovej situácii na pomocníka. Na svojej ceste pralesom k rieke Limpopo, kde žije Krokodíl, náš milý hrdina zisťuje, že je nedokonale vybavený pre život v rôznorodom prostredí.  Má malý nos. No to sa zmení vo chvíli, kedy ho zaň schytí Krokodíl a ťahá ho do rieky. Pomôže mu Pytón a Sloník sa vracia s chobotom, užitočnou pomôckou na prežitie. To, čo nedokázal predtým, teraz pomocou chobota dokáže. Levovi, čo ho chce zjesť, nafúka predĺženým nosom do očí piesok, vyloží do hniezda malého papagája, zaženie muchu, čo ho štípala a ovlaží sa pomocou chobota vo vode.

Rozprávku pripravil inscenačný tím z Ukrajiny v spolupráci so slovenskou choreografkou.

Inscenácia je vhodná pre deti od 3 rokov

Preklad: Juraj  Andričík     
Dramaturgia: Ivan  Sogel
Scénografia: Mykola Daňko a.h.
Pohybová spolupráca: Ivana Kučerová a.h.
Réžia a výber hudby: Michail Uryckij a.h.
Asistent réžie: Peter Creek Orgován
 
Účinkujú: Viktória Jenčková alebo Jana Štafurová, Beáta Dubielová, Erika Orgován Molnárová, Juraj Fotul, Peter Creek Orgován alebo Miroslav Kolbašský

Túto divadelnú hru podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia

>> RECENIZA <<

www.bdke.sk│FB: Bábkové divadlo v Košiciach