Svätopluk / OPERA

Mýtus, realita, posolstvo

Hudobná dráma v troch dejstvách v slovenskom jazyku, slovenské a anglické titulky

Monumentálna historická dráma nie je len oslavou slávnej slovanskej minulosti, ale aj presvedčivou hudobnou drámou so zaujímavým vnútorným svetom hlavných postáv. Vládca Svätopluk má pred sebou dilemu: postaviť sa za novú kresťanskú budúcnosť alebo ustúpiť pohanom, nasledovať odkaz Rastislava alebo sa držať moci za každú cenu? Jeho vnútro je sužované i osobnou drámou panovníka, ktorý sa na ceste k moci dopustil ťažkých morálnych deliktov. Zmierenie s Bohom i vlastným svedomím prichádza ako vyvrcholenie drámy na záver v podobe prorockej panovníckej múdrosti a zhovievavosti. Nová inscenácia režiséra Romana Poláka však otvára aj témy, ktoré rieši súčasná spoločnosť. Postavíme sa za slobodu a udržateľnú budúcnosť, alebo ustúpime tým, ktorí nevidia ani niekoľko krokov dopredu?

Zásadná historická téma sa na scénu Opery SND vracia ako súčasť osláv 30. výročia vzniku Slovenskej republiky v novej, vizuálne silnej a filozofickej koncepcii. 

Dovoľujeme si upozorniť divákov s dýchacími problémami, trpiacich epilepsiou, prípadne hypersenzitívnych divákov na prerušované svetelné podnety, ako aj na použitie ohňa v tejto inscenácii, ktorého dôsledkom je dym s možným presahom do hľadiska.

Premiéra: 24. 2. 2023


Inscenačný tím

Hudobné naštudovanie: Martin Leginus
Dirigent: Martin Leginus
Réžia: Roman Polák
Scéna: Barbora Šajgalíková
Kostýmy: Pavol Dendis
Svetelné objekty: Ján Šicko
Svetelný dizajn: Ján Ptačin
Zbormajsterka: Zuzana Kadlčíková
Choreografia: Ladislav Cmorej
Dramaturgia: Jozef Červenka


Obsadenie

Svätopluk: Peter Mikuláš
Mojmír: Daniel Čapkovič
Svätopluk mladší: Ondrej Šaling
Predslav: Peter Račko
Dragomír: Pavol Remenár
Ľutomíra: Jolana Fogašová
Záboj: Tomáš Juhás
Blagota: Monika Fabianová
Milena: Michaela Kušteková
Žrec: Michal Onufer
Vražec: Róbert Remeselník
Bogat: Filip Tůma
Prvá kňažka: Adriana Banásová
Druhá kňažka: Alena Kropáčková
Kňažky Moreny: Judita AndelováViktória ČernajováZuzana ČurmováMiriam MaťašováDominika MičíkováAndrea PietrováKatarína PolakovičováIda PospíchalováBelinda Sandiová
Starešina: František Ďuriač
Turoň: Martin Morháč
Strážca obetišťa: Jiří Zouhar
Nitrabor: Pavol Mucha
Tanec: Ivana AntolováJán BlaháčSilvia JankovováLucia Juklová Patrik, KollerEmil LeegerMária MajeríkováJán MinárikZuzana NáprstkováKarol RegeciJana RyšlaváMartina SlamkováKristián ŠimončičDominika Vanková
Účinkujú:zbor a orchester Opery SND