Festival tRadovania v hlavnom meste je opäť tu!

PR článok

28. – 30. apríla 2022/ Bratislava

Po covidovej odmlke zahalenej rúškami spoločenského dištancovania a zábavového pôstu  sme sa konečne dočkali. Odzneli veľkonočné  sviatky aj opatrenia a môžeme sa opäť zhlboka nadýchnuť. S plným dúškom čerstvého vzduchu a závanom nádeje v nové začiatky prichádza ďalší ročník obľúbeného Festivalu tRadovania ktorý organizačne a dramaturgicky zastrešuje občianske združenie Dragúni. Festivalová ponuka sústredená na posledné tri aprílové dni je lákavá.


Zdroj: tRadovanie.sk

V rámci dramaturgie podujatia je dôraz kladený na interaktívne umelecké produkcie podporujúce aktívny zážitok a osobný vzťah k našej tradičnej kultúre v jej mnohorakých podobách. Zdieľanie znalostí a zručností, ktoré overil čas, je základným princípom tradovania, ktoré spolu s radovaním nesie v názve práve tento jedinečný festival. Podujatie je súčasťou 20. ročníka Cyklu Tanečný dom zapísaného v Zozname najlepších spôsobov ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.

Vo štvrtok 28. apríla o 19, 30 organizátori pozývajú do  Štúdia L+S na originálnu hudobno-tanečnú inscenáciu Od zeme čerpajúcu z koreňov valasko-pastierskej kultúry. Dielo vzniklo v rámci umelecko-vzdelávacej platformy Folklab, ktorú spolu s festivalom zastrešuje občianske združenie Dragúni.  Autorský tím v zložení choreografov Františka Moronga a Radoslava Piovarčiho s hudobníkom Daliborom Kocianom alias Stroonom stavia do divadelnej arény piatich štýlovo výrazných tanečníkov. Zaradenie do programu nie je náhodné. Koniec apríla je obdobím, keď aj reálni bačovia s pastiermi po zimnej prestávke slávnostne vyháňajú stáda na salaš.

Zdroj: tRadovanie.sk

V piatok 29. 4. o 18 hodine v Galérii Nedbalka v rámci programového cyklu tRadovanie s... predstaví Barbora Morongová troch výnimočných muzikantov Jána Kružliaka, Michala Nogu a Jureša Líšku Fallgrap. Talentovaní predstavitelia tradičnej i netradičnej hudobnej scény s ich hosťami premiérovo uvedú koncert v ktorom odznejú jedinečné spoločné tvorivé počiny a inšpirácie.

Zdroj: tRadovanie.sk

Festivalová bude aj sobota 30. 4. od 10 hodiny v bratislavskom lesoparku pri Mlyne Klepáč na Železnej studienke. Pestrá dramaturgia zaručuje interaktivitu pre malých i veľkých. Počas celého dňa čakajú na návštevníkov pohybové aktivity, tanečné školy s profesionálnymi a tými najlepšími tanečnými majstrami z celého Slovenska, bábkové divadlo, cirkus folklorikus, ako aj  tvorivé remeselné dielne a hry pre deti. Tešiť sa môžete aj na tradičné stavanie mája. Festival vyvrcholí Tanečným domom, ktorý začne o 18h. Do tanca  zahrá bratislavská Muzička, ale aj dobre známe hudobné kapely pod vedením Michala Pagáča, Michala Nogu, výstupy aj energický Hanusz Zoltán band, predvedú sa sólisti na rôzne inštrumentálne nástroje Lukáš Lacko, Pavol Michalička ai. Tešíme sa na Vás.

Zdroj: tRadovanie.sk

Bližšie informácie o festivale, vstupenkách ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, sú zverejnené na webovej stránke www.tradovanie.sk.

Za podporu ďakujem aj všetkým mediálnym partnerom festivalu.

Zdroj PR: tRadovenie.sk