Film Juraja Lehotského Plastic Symphony prichádza do kín

Tlačová správa

Celovečerný hraný film Juraja Lehotského Plastic Symphony uviedol 21. novembra vo svetovej premiére Filmový festival Black Nights Tallinn. V distribúcii spoločnosti Bontonfilm si ho budú môcť slovenskí návštevníci kín pozrieť od 1. decembra.

Zdroj: facebook.com/ Bontonfilm SK

Film Plastic Symphony o dvoch rozdielnych bratoch a ich odlišnej ceste za šťastím je tretím celovečerným hraným filmom oceňovaného režiséra Juraja Lehotského (Slepé lásky, Zázrak, Nina).

Rozpráva príbeh dvoch nevlastných bratov Matúša a Dávida, ktorí vedú skromný život pouličných hudobníkov. Spája ich veľký kontrabas a neľahký osud, kde sú jeden druhému oporou. Každý však túži po inom šťastí a postupne sa vyberajú každý svojou cestou. Matúš je talentovaný hudobník, ktorý svoju sľubne sa rozvíjajúcu kariéru zanechal, keď mu ochorela adoptívna mama. Dávid sa naopak snaží brať život taký, aký je. Matúš cíti frustráciu z nenaplnených ambícií a na ceste k ich naplneniu stretáva bývalého spolužiaka Alberta, ktorý mu otvára dvere do „lepšieho“ sveta. Na rozdiel od Dávida, ktorý nachádza svoj zmysel života v práci pre domov seniorov, Matúš napriek úspechu šťastie nenachádza. Pomaly zisťuje, že šťastie je stav mysle a skrýva sa v malých veciach. Začína si uvedomovať, že život nie je iba o nás, ale aj o tých, pre ktorých žijeme.

„Témou nášho filmu je cesta prijatia samého seba. Cesta, ktorá je zložitá a bolestivá. Plastic Symphony je o hľadaní vlastného miesta na svete a o ocenení dobrého a krásneho okolo nás. Rozpráva o túžbach človeka siahnuť na najvyšší vrchol slávy. Viedeň sa stala mestom jeho cesty poznania, ideálnym prostredím na vy­kreslenie veľkých túžob a snov, úspechov a strát. Nakrúcalo sa na miestach ako je Lichtenštajnský mestský palác, magický Konzerthaus, či veža majestátneho Stefansdo­mu. Viedeň predstavovala to najideálnejšie rieše­nie a pre príbeh sa stala symbolom a metaforou krásy, úspechu a pomyselného šťastia. Do filmu takisto vniesla medzinárodný rozmer, rozpráva v ňom po slovensky, nemecky, francúzsky a an­glicky,“ hovorí režisér Juraj Lehotský.

Do hlavných úloh bratov Matúša a Dávida boli obsadení poľský herec Bartosz Bielenia, ktorého  môžu diváci poznať zo snímky Corpus Cristi (2019), nominovanej na Oscara, a český neherec Vojtěch Zdražil. Bartosz Bielenia sa špeciálne pre potreby filmu naučil nielen hrať na violončele, ale aj rozprávať po slovensky a po nemecky. Vo vedľajších úlohách sa predstavia Judit Bárdos a nemecký herec rumunského pôvodu Sabin Tambrea, ktorý v roku 2019 v hlavnej súťaži MFF Cannes predstavil svoj film La Gomera. V menších rolách účinkujú tiež Ľubomír Paulovič, Ela Lehotská, režisér Roman Polák, operná diva Monika Fabiánová, modelka Denisa Dvončová či hudobník a spisovateľ Branislav Jobus.

Zdroj: Bontonfilm

Autorom pôvodnej komponovanej vážnej hudby je český skladateľ Aleš Březina. Na scenári sa podieľali Timotej KrižkaJuraj Lehotský, pričom Križka bol zároveň aj kameramanom filmu. Tvorivá dvojica zvolila netypický prístup snímania. Každá situácia a filmový obraz sú nakrútené v ucelených záberoch bez strihu, ktoré pôsobia napriek svojej dĺžke príťažlivo a zvláštnou energiou vťahujú diváka do príbehu. Vďaka premyslenej mizanscéne hercov a kamere obsahujú zábery všetko, čo robí film filmom, je tu detail, celok, dynamika i pokoj. Spôsob snímania prináša väčšiu pravdivosť, jemný ponor do filmu a zaujímavé prežitie príbehu.

Producentom snímky Plastic Symphony je spoločnosť Arytmia v koprodukcii s Rozhlasom a televíziou Slovenska, českou spoločnosťou Black Balance, poľskou spoločnosťou Harine Films, slovenskými spoločnosťami kaleidoscope a ART4 a poľskými spoločnosťami Canal+ Polska a Studio Produkcyjne Orka.

Film vznikol vďaka finančnej podpore Audiovizuálneho fondu, Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, Státního fondu kinematografie a Poľského filmového inštitútu.

Zdroj: Dana Freyerova / ARYTMIA s.r.o.