Mini turné projektu Altar Quartets navštívi Bratislavu, Viedeň aj Lipsko

Tlačová správa

Medzinárodne zložená formácia Altar Quartets s dvojicou slovenských hudobníkov – Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek – odohrá tri koncerty na slovenskom-zahraničnom turné. Pripomenú si album November, ktorý je syntézou jazzovej moderny aj súčasného európskeho jazzu.

Altar Quintet / Klub pod lampou / Foto: Dorota Holubová

Medzinárodný úspešný projekt Altar Quartets – v zložení Nikolaj Nikitin (saxofón), Ľuboš Šrámek (klavír), Nenad Vasilić (kontrabas), Klemens Marktl (bicie nástroje) – si zorganizovalo krátke mini turné po troch miestach: Bratislava, Viedeň, Lipsko.

Hneď prvý koncert sa uskutoční 25. septembra v kultovom viedenskom jazzovom klube ZWE, kde sa formácia vráti po dvoch rokoch. Na kontrabas zahrá vo Viedni usadený Milós Čolovič. Následne sa hudobníci presunú do Bratislavy, keď 27. septembra zahrajú v Nu Spirit Bare už s Nenadom Vasilićom v rámci série In Jazz We Trust. Záverečný koncert odohrajú 28. septembra v Alte Handelsbörse v Lipsku, v koncertnom formáte Wirtschaft trifft Kultur (Biznis sa stretáva s kultúrou), aj vďaka podpore Slovenského inštitútu v Berlíne, s osobnou účasťou honorárneho konzula SR Dr. Albrechta Tintelnota. Vystúpenie z verejných zdrojov podporil aj Fond na podporu umenia. Na jeho spoluorganizovaní sa podieľa platforma LeipJAZZig, vďaka ktorej sa predstavia aj lipskí hudobníci: Florian Kästner (klavír) a Andris Meining (kontrabas).

Zdroj: FB / Nikolaj Nikitin

Altar Quartets je európske zoskupenie špičkových inštrumentalistov a skladateľov pod vedením saxofonistu Nikolaja Nikitina a klaviristu Ľuboša Šrámeka. Ich autorská tvorba má ambíciu reflektovať súčasnú európsku jazzovú hudbu, rovnako aj tradíciu európskej hudby 20. storočia. V roku 2021 im vyšiel album November, ktorý sa nahrával v troch rôznych štúdiách – v New Yorku, Prahe, Viedni.

Na medzinárodnom turné zaznejú autorské skladby aj nanovo zaranžované kompozície Wayne Shortera z dosky November, ktorá bola pozitívne prijatá hudobnými odborníkmi. Hudba. Sk napísala, že je ťažké odolať inštrumentálnym kreáciám, prirodzenej suverenite a odzbrojujúcej atmosfére. Jazzový online magazín SK Jazz prirovnal dvojicu Ľuboš Šrámek a Nikolaj Nikitin k stredobodu súčasného (nielen) slovenského jazzu.

Aktivity Altar Quartets z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia.


Informácie:

Altar Quintet / Klub pod lampou / Foto: Dorota Holubová
Zdroj: Music Press Production s.r.o