Rusínsky folklór opäť zaznieva východným Slovenskom prostredníctvom nového CD Poklony

Tlačová správa

Rusínska hudobná scéna sa opäť stáva živou a pulzujúcou aj vďaka práve vychádzajúcemu CD Poklony od Dominiky Novotnej, ktorá je považovaná za jednu z najtalentovanejších interpretiek ľudových piesní súčasnosti. Dominika tento rok pripravila novinku – prvé vlastné CD, ktoré uzrie svetlo sveta už v najbližších dňoch.

Zdroj: Patrik Macejka
CD Poklony

CD poklony je vyvrcholením dlhodobej spolupráce ĽH Radoslava Kertisa a sólovej interpretky ľudových piesní Dominiky Novotnej. Mladistvou energiou, ktorá sa odráža v ich interpretácii prezentujú piesňový materiál, ktorý predstavuje poďakovanie a poklonu konkrétnym ľuďom a tak motivuje mladú generáciu vážiť si odkaz našich predkov a zachovávať ho pre budúce generácie. ,,Každá pieseň na tomto albume je venovaná konkrétnemu človeku alebo ľuďom, ktorí sa pričinili k formovaniu mojej folklórnej životnej cesty od narodenia až po súčasnosť a práve preto sú na ňom zaznamenané nie len rusínske piesne. Každou zvukovou stopou ďakujem a klaniam sa všetkým Vám, ktorí ste mi mnohé roky, aj keď možno nevedome, pomáhali nájsť svoju vlastnú cestu.´´ (D. Novotná).

Zdroj: Katarína Romanová

Aby sa čo najvernejšie zachoval charakter prezentovaných regiónov, na albume hosťovali aj mužská spevácka skupina Šambrinci zo Šambrona, ženská spevácka skupina Polonyna z Uliča, speváčky FS Borievka z Košíc a čarovné momenty počas počúvania albumu vytvára hlas Alžbety Kontrovej, starej mamy Dominiky Novotnej, v podobe nahrávok z Dominikinho súkromného archívu.

CD sa pripravovalo rok a podľa slov Dominiky Novotnej, to nebola ľahká cesta: ,,Album vznikol na báze veľkej vďaky, lásky k ľudovej piesni, nostalgických i nenostalgických sĺz, radosti i mnohých starostí. Tento projekt bol najnáročnejším zo všetkých, na ktorých som doposiaľ pracovala. Lebo je o mne. Môj perfekcionizmus, sebakritika a vyťaženosť z povinností mi počas nahrávania spôsobili hlasovú indisponovanosť na tri týždne. Som rada, že sme to všetci spoločne dotiahli do úspešného konca. Bolo to veľmi emotívne.´´

V spolupráci s mestom Snina sa 7. októbra 202318:00h v kinosále Mestského kultúrneho strediska v Snine bude konať krst albumu, na ktorý je pozvaná široká verejnosť. Krst je jedinečnou príležitosťou priblížiť sa k tvorbe a osobnosti interpretky, jej podpore ako aj podpore ľudového umenia. Pre milovníkov ľudovej hudby to bude zaujímavá spoločenská udalosť, na ktorej vystúpia aj hostia, ktorí sa podieľali na tvorbe CD albumu.

Vstupenky je možné v predpredaji zakúpiť v Capri bare Snina alebo v deň podujatia pred vstupom do kinosály.

CD je možné zakúpiť aj v predpredaji na novotna.rusynfolk.sk.

Zdroj:  Patrik Macejka
Hrdá Rusínka

Kultúrne hodnoty sú dôležité pre formovanie a udržiavanie identity a spolupatričnosti jednotlivcov a skupín. Pomáhajú nám rozumieť, kto sme, odkiaľ pochádzame a čo nás spája s inými ľuďmi. Zachovanie kultúrnych hodnôt nám umožňuje cítiť sa súčasťou niečoho väčšieho a udržiavať si spojenie s našimi predkami.

Dominika Novotná prispieva k zachovaniu rusínskych hodnôt prostredníctvom svojho spevu, účasti na kultúrnych podujatiach a šírení povedomia o rusínskej kultúre. Jej snahy pomáhajú udržať rusínsku identitu a tradície v dnešnej spoločnosti.

,,Rusíni nikdy nemali vlastná štát a pritom si dokázali svoju identitu udržať po dlhé stáročia na obrovskom území niekoľkých štátov. Reč, písmo, východný obrad, zvyky a obyčaje, folklór ale i ľudia samotní mnohokrát čelili represiám, systematickému vymazávaniu, zastrašovaniu a napriek tomu všetkému sme stále tu. Ak viem v niečom prispieť v národno-buditeľskej činnosti, tak je to práve šírenie krásnej rusínskej piesne, nech už má akúkoľvek podobu.´´

Zdroj: Katarína Romanová
Hudba sprevádza Dominiku životom už od detstva

Dominika Novotná je interpretka ľudových, najmä rusínskych piesní, ktorá svojím hlasom pútala pozornosť už v detskom veku. Okrem spevu sa venovala ľudovému tancu a hre na akordeón. Hoci vyštudovala jazyky, roky sa venuje pedagogickej činnosti v oblasti folklóru. Dominika sa od detstva prezentovala ako sólistka, až kým neprišla ponuka účinkovať v prvej sérii televíznej šou Zem spieva. Za účelom zviditeľnenia rusínskej národnosti túto ponuku prijala, no rozhodla sa pri tejto príležitosti založiť trio, aby bolo možné Slovensku odprezentovať to, čo je na rusínskych spevoch najkrajšie - viachlas. A tak vzniklo RUSÍNSKE TRIO, ktoré sa prespievalo až do finále televíznej relácie.

Dnes sa opäť venuje sólovému spevu. Pôsobí ako interná doktorandka Ústavu rusínskeho jazyka a kultúry na Prešovskej univerzite v Prešove a zároveň vedie FSk Polonyna z Uliča, kde okrem veľkej skupiny začala vychovávať novú generáciu malých folkloristov. Venuje sa aj modernému spracovaniu rusínskych ľudových piesní, kde po boku klavírneho majstra Antona Konyu vydali vianočné CD Spi, Isuse, na ktorom sa snúbi tradícia rusínskych kolied s moderným hudobným žánrom. Dominika s Tonom pripravujú ďalšie projekty aj v podobe vlastnej tvorby.

Vydanie nahrávky z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Zdroj: Katarína Romanová