Skladá hudbu pre cikády, akordeón, orchester aj vysávač. Do Bratislavy prichádza v New Yorku usadená Lucie Vítková

Tlačová správa

Posledný októbrový deň vystúpi v A4 – priestore súčasnej kultúry v New Yorku usadená česká skladateľka a akordeonistka Lucie Vitková. Okrem nej vystúpi aj tvorca zvukových krajín a náladových koláži Adam Badí Donoval.

Zdroj: Daniel Vadas

Česká skladateľka, improvizátorka a performerka (akordeón, hičiriki, syntetizátor a step) Lucie Vítková žije v New Yorku, kde je aktívna na miestnej experimentálnej scéne. Má za sebou akrobatickú hru na akordeóne, štúdium na JAMU ale aj Columbia University či New York University, hranie so slávikom či stovkami tisíc cikád s Davidom Rothenbergom.

Vo svojich kompozíciách sa zaoberá sonifikáciou (kompozície sú založené na abstraktných modeloch, ktoré sú vytvárané podľa fyzických objektov) a vo svojich improvizáciach je v pohybovo-zvukovom dialógu s priestorom, v ktorom sa nachádza a s jeho akustikou. V súčasnosti sa zaoberá sociálno-politickými aspektmi hudby v kontexte každodenného života a vyrába zvukové kostýmy z odpadových materiálov. Jej Environment (2021), ktorý predvedie v A4, je skladba pre interpretku, ktorá spieva a hrá na akordeóne, ústnej harmonike a spätnej väzbe. Dielo je založené na dvanástich grafických partitúrach, ktoré sú štúdiami pohybu od stredu k okrajom.

Zdroj: Daniel Vadas

Adam Badí Donoval pracuje ako zvukový inžinier, píše o hudbe napríklad aj pre The Quietus či Bandcamp Daily, vedie vydavateľstvo Warm Winters Ltd. s medzinárodným záberom. Posledný Donovalov album Sometimes Life Is Hard And So We Should Help Each Other vydalo renomované vydavateľstvo The Trilogy Tapes, na ktorom vydávajú aj postavy ako Pavel Milyakov, Ben UFO, CS + Kreme.

Zdroj: Daniel Vadas
Adam Badí Donoval na pražskom festivale Alternativa

Jeho tvorbu charakterizujú náladové koláže, v ktorých sa snúbia terénne nahrávky, elektronické slučky a útržky melódií. Zvukové krajiny, ktoré takto vznikajú, celkom trefne opisuje výraz „live band ambient“, ktorým svoju tvorbu označuje Nick Malkin. Donoval sľubuje pre svoje vystúpenie nový, ešte nepočutý materiál.

>> Lucie Vítková a Adam Badí Donoval │30. 11. v A4 <<
Zdroj: Daniel Vadas, PR Manažér A4