Umelci a novinári proti konšpiráciám, dezinformáciám a propagande

Tlačová správa

ART AS EVIDENCE/UMENIE AKO DÔKAZ

V čoraz zložitejšom mediálnom prostredí s množstvom platforiem, kanálov a fór sa ľahko šíria dezinformácie, falošné správy, vojnová propaganda a konšpiračné teórie. Nedávny celoeurópsky prieskum Centra pre bioetiku Trnavskej univerzity dospel k záveru, že „Slováci patria medzi tých, ktorí najčastejšie veria konšpiračným teóriám“ po tom, čo krajina zaznamenala jedno z najvyšších skóre, aké kedy bolo namerané v konšpiračnom indexe.

Zdroj: © Eugen Korda

Pre mladú generáciu je to obzvlášť náročné aj preto, že pandémia prinútila celú generáciu mladých dospelých k digitálnej izolácii a urobila ich zraniteľnými voči týmto formám online manipulácie. Pri hroznom teroristickom útoku 18-ročného mladíka na členov LGBTIQ komunity v Bratislave sme práve videli, ako môžu konšpiračné teórie na sociálnych sieťach viesť aj k skutočnému násiliu.

Projekt Art as Evidence ponúka inovatívny prístup:

 • kombinuje kritickú žurnalistiku, umenie, vzdelávanie, dizajn a výskum do časového think & do tanku, ktorý kriticky a hravo spochybňuje, vyvracia a obchádza toxické naratívy, s ktorými sme denne konfrontovaní;
 • pozýva mladých dospelých ako spolutvorcov;
 • vytvára bezpečný priestor na učenie, testovanie a prežívanie;
 • chápe dnešné vzdelávanie ako viac než len diskusiu, viac než len vyučovanie, učenie sa a písanie, ale ako inovatívne, hravé stretnutie s online svetom, ktoré presahuje hranice triedy, školy, univerzity, aby rozvinulo svoju silu.

Projekt sa rozvíja prostredníctvom rôznych formátov z oblasti umenia, žurnalistiky, dizajnu a vzdelávania. Všetky formáty prispejú k celkovému výsledku projektu, experimentálnej online publikácii a jej tlačenej verzii v slovenskom a anglickom jazyku.

Najbližšie podujatia:
 • 19.06. AKO SA FAKE NEWS STÁVAJÚ SKUTOČNOSŤOU
  Workshop v spolupráci s Nemeckou školou Bratislava
  Workshop umožní tínedžerom orientovať sa v zložitom prostredí médií a rozvíjať schopnosti kritického myslenia, aby dokázali identifikovať falošné správy a bojovať proti nim. Prostredníctvom interaktívnych aktivít a hier, ako napríklad "NotaEnota" a "Medialiterate Loto", účastníci získajú prehľad o rôznych typoch fejkov a manipulácií propagandy.

 • 20.06., 18:00 Goethe-Institut
  LET´S TALK ABOUT FAKES, ALEBO AKO SA KULTÚRA DEZINFORMÁCIÍ STÁVA NOVOU REALITOU
  Verejná prednáška s diskusiou
  Ukrajinskí novinári Alyona Romaniuk a Kyrylo Bezkorovanyi nám predstavia aktuálne dezinformačné kampane súvisiace s ruskou agresívnou vojnou na Ukrajine. Ukážu, že všadeprítomné dezinformačné kampane a konšpiračné naratívy sa zhutnili do falošnej kultúry, ktorá v súčasnosti predstavuje jednu z najväčších hrozieb pre nezávislé formovanie verejnej mienky v Európe a významne prispieva k destabilizácii spoločností. 

Referenti oboch podujatí:

 • Alyona Romaniuk (UA) je šéfredaktorkou informačnej kampane "Za správami" a autorkou iniciatívy "Za pandémiou" o podvrhoch a manipuláciách na tému koronavírusu. Je novinárkou, mediálnou expertkou, školiteľkou a vedie kurzy ako "Overovanie a overovanie faktov " a "Medzimediálne startupy" na Inštitúte žurnalistiky Národnej univerzity Tarasa Ševčenka v Kyjeve. Je spoluautorkou materiálov pre kurz mediálnej gramotnosti "Veľmi overené".
 • Kyrylo Bezkorovainyi (UA) je ukrajinský autor detských kníh, spoluzakladateľ populárno-vedeckého média Kunscht, ktoré upozorňuje na svetové vedecké úspechy a poskytuje platformu pre prácu ukrajinských vedcov. V roku 2016 bol Kyrylo Beskorovainyj vymenovaný za mládežníckeho delegáta Ukrajiny pri OSN.
Ďalšie plánované podujatia: 
 • 18. a 19.09. Diskusia a workshop s autormi knihy Digitálny fašizmus 
  Brilantná historicko-politologická esej medzinárodne uznávaných nemeckých expertov Maika Fielitza a Holgera Marcksa ponúka zrozumiteľnú a čitateľsky príťažlivo napísanú analýzu toho, čo by sme mohli označiť za „digitálny fašizmus“. Podarilo sa im ukázať, ako techniky zahmlievania a manipulácie korešpondujú s fungovaním sociálnych médií, ktoré zosilňujú obavy, strach a šíria tzv. „post-pravdy“. Kniha Digitálny fašizmus zvažuje možné scenáre budúcnosti a prináša i niekoľko sofistikovaných návrhov, ako proti radikálnym tendenciám a extrémizmu bojovať a chrániť tak demokraciu.
  Podujatie je súčasťou formátu Literárny salón, ktorý Goethe-Institut organizuje s podporou Nadácie Volkswagen Slovensko

 • 06., 13., 14.10. GAME JAM_THE ART OF EVIDENCE
  Do 30. júna sa môžu študenti a študentky stredných škôl v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji prihlásiť na game jam, v ktorom sa naučia vytvoriť textovú videohru a zároveň sa dozvedia, ako sa orientovať vo svete dezinformácií. Videohra pomôže pochopiť komplikovaný systém hoaxov a dezinformácii.  Pri vývoji budú študentov sprevádzať profesionáli zo softvérového vývoja a hier, žurnalisti, psychológovia a projektoví manažéri.

Záverečné podujatie sa uskutoční v rámci festivalu Jeden svet (03. - 09.11.)

Zdroj: Mgr. Linda Gillmayr