Výstava Alfons Mucha Kvetinové svety bude prebiehať v termíne 10.5. – 31.10.2023 v novovytvorenej výstavnej sieni priamo v srdci kúpeľného ostrova v budove Napoleon II každý deň okrem pondelka od 11:00-19:00 hod.

Zdroj: muchatrail.eu

Slávnostné otvorenie výstavy bude spojené tiež s podpisom memoranda partnerov a to Nadace Mucha, SLKP, a.s. Piešťany, Trnavský samosprávny kraj a Mesto Piešťany pri príležitosti rozšírenia tzv. „Muchovej cesty“. Piešťany sa tak stanú popri Ivančiciach, Moravskom Krumlove, Hrušovanoch nad Jeviškovkou a Mikulove prvou zahraničnou destináciou Muchovej stezky a prispejú k zvýšeniu kultúrneho povedomia v oboch krajinách. 

Výstava Alfons Mucha: Kvetinové svety predstaví na 4 miestach spolu 118 diel Alfonsa Muchu, ktoré doplnia fotografie fasád secesných domov profesora Petra Schuberta ako ďalší dôkaz inšpirácie tvorby Alfonsa Muchu.

Veľký dôraz kladieme na kontakt so študentmi a deťmi. Súčasťou výstavy budú skriptá pre učiteľov o živote, diele a dobe, v ktorej Alfons Mucha žil. Pre deti budú pripravené jednoduché omaľovánky a hra o umení.


Secesné hnutie – snaha o „nové umenie“ – sa koncom 19. storočia rozšírilo po celej Európe ako reakcia na konvenčné dekoratívne štýly a akademické umenie, ako aj na sociálne problémy spôsobené rýchlou urbanizáciou a nadmernou industrializáciou. Mnohí umelci a dizajnéri hľadali inšpiráciu v prírode; charakteristickým znakom secesie sa stali kvety a zložité formy rastlín a stromov. Vplyv tohto hnutia sa výrazne prejavil na Svetovej výstave v Paríži v roku 1900 a tiež na Medzinárodnej výstave v Turíne v roku 1902, kde sa tento štýl nazýval aj kvetinový štýl (stile floreale), pričom v architektonických a dizajnérskych dielach vystavených na výstave bolo mnoho kvetinových motívov.

Mucha, tvorca plagátov v Paríži fin-de-siècle, vytvoril inovatívny grafický štýl, ktorý sa stal známy ako „le style Mucha“. Išlo o kompozičný vzorec, v ktorom vyniká pôvabná žena harmonicky naaranžovaná s kvetmi a inými prírodnými motívmi, často umiestnenými v architektonickom rámci. Muchov štýl, ktorý primárne vznikol pre reklamné plagáty, sa vyvinul ako vizuálny jazyk na komunikáciu so širšou verejnosťou. Mucha neskôr napísal: „Vonkajšia forma je jazyk […] Kompozícia je reč“. V Muchovej kompozícii je teda žena nositeľkou umelcovho posolstva, zatiaľ čo kvety a iné prírodné motívy majú byť „slovami“, ktoré má čítať publikum. Výstavy zamerané na Muchovo používanie kvetinových motívov skúmajú Muchove kvetinové svety a ich posolstvá.

Na ilustráciu kontextu používania rastlinných motívov v secesii sú všetky výstavy na Muchovej ceste doplnené fotografiami fasád secesných budov na Morave a Slovensku od profesora Petra Schuberta.

V Piešťanoch je výstava obohatená o špeciálnu časť venovanú Muchovmu vzťahu k tomuto medzinárodne známemu kúpeľnému mestu na začiatku 30. rokov 20. storočia. Kurátor výstavy Dr. Vladimír Krupa predstavil výber vzácnych archívnych dokumentov a fotografií Muchu a jeho rodiny, ako aj reprodukciu Muchovho obrazu Buď pozdravená, požehnaná studňa zdravia (1932), jedinej veľkej olejomaľby na slovenský námet.

Zdroj: facebook.com / EnsanaHotels

Organizátor: Nadácia Mucha s významnou podporou miest Ivančice, Moravský Krumlov, Hrušovany nad Jevišovkou, Piešťany, Juhomoravského kraja, Trnavského samosprávneho kraja.

Kurátor: Tomoko Sato, Nadácia Mucha