PREŠPORSKÁ HUDOBNÁ AKADÉMIA

25.05.2025 19:00-21:00 Nedeľa
Miesto konania: Bratislava, Pálffyho palác na Zámockej 47

Prvým koncertom s názvom Prešporská hudobná akadémia sa v nedeľu 25. mája 2025 o 19:00 v priestoroch Pálffyho paláca otvorí hudobný cyklus 25 MUSICA BRATISLAVENSIS, koncert bude venovaný hudobnému odkazu klasicizmu – obdobia neoddeliteľne spätého s dejinami Bratislavy.

Bratislava (historický Prešporok, Presbourg) bola v 18. storočí významným kultúrnym a hudobným centrom Habsburskej monarchie. Ako korunovačné mesto, sídlo ostrihomského arcibiskupa a spoločenský uzol sa stala dôležitým ohnivkom vo formovaní hudobného života stredoeurópskeho priestoru.

Koncert ponúkne diela skladateľov, ktorých tvorba súvisí s územím dnešného Slovenska. Zaznie hudba Josepha Haydna, Johanna Matthiasa Spergera, Christopha Willibalda Glucka a Antona Zimmermanna – dvorného kapelníka Batthyánovského orchestra a jednej z kľúčových osobností hudobného života vtedajšieho Prešporka.

Zvláštnu pozornosť si zaslúžia dve výnimočné kompozície pre historický nástroj violone (viedenské terc-kvartové ladenie), ktoré vznikli priamo v Prešporku.

Koncert pre violone D dur od Antona Zimmermanna predstavuje podľa najnovšieho výskumu sólistu Jána Prievozníka pravdepodobne jeden z najstarších dochovaných koncertov pre tento historický nástroj. Skladba bola vytvorená pre Jozefa Kämpfera – všestranného hudobníka, ktorý pôsobil ako violonista, gambista a violončelista v Batthyánovskom orchestri. Dielo, ktoré bolo donedávna prakticky neznáme, patrí medzi raritné kompozície tohto obdobia a svoju novodobú premiéru vďačí práve iniciatíve Jána Prievozníka.

Účinkuje súbor Musica Aeterna pod umeleckým vedením Petra Zajíčka, sólistom večera bude Ján Prievozník (violone).

Podujatie z verejných zdrojov podporil hlavný partner Fond na podporu umenia.
Podujatie finančne podporil Bratislavský samosprávny kraj a Nadácia mesta Bratislavy.