Groteskná tragikomédia o banalite lásky, pýchy a vojny alebo Shakespeare, ktorého ste ešte nevideli.

Veľká časť divadelného obecenstva pozná Shakespearove komédie i tragédie. Už menej sú však verejnosti známe jeho hry, ktoré je žánrovo ťažšie zaradiť. Na jednej strane sú totiž popretkávané temnými tónmi psychologickej drámy, na tej druhej zasa veľmi priamočiarou až drsnou komikou.

Práve do tejto skupiny patrí i hra Troilos a Kressida, ktorú Divadlo Jána Palárika uvádza v  réžii Juraja Bielika, ako prvú premiéru svojej 49. sezóny. Ide pritom o jeden z textov vrcholného tvorivého obdobia svetoznámeho a nadčasového klasika alžbetínskeho divadla, ktorý je nespochybniteľnou a trvácnou súčasťou svetového divadelného kánonu. Rozsiahla tragikomická groteska, či miestami priam fraška, v ktorej Shakespeare cynicky banalizuje všetko, čo mu príde pod ruku, prináša pohľad na osudy legendárnych gréckych i trójskych hrdinov,  no tiež na príbeh jednej zničenej lásky, a najmä obraz zbytočnej vojny.

Pseudohistorická freska ktorá v domácom kontexte nebola azda nikdy aktuálna tak, ako je, žiaľ, teraz. Ako vyzerá Trójska vojna v ktorej sa najväčším ikonám antického grécka nechce bojovať? Unesená Helena ako smiešna zámienka; mľandravý a pyšný Achilles ktorý sa váľa v stane a odmieta bojovať; muži ktorí sa spoliehajú viac na hašterivú zákulisnú politiku, než na konkrétne skutky; kupliarstvo, pomsta a ako sa na správneho Shakespeara patrí, krv a smrť. Ale… kam sa podela tá láska? Odpovie vám inscenácia Troilos a Kressida.

Objavte osudy legendárnych gréckych i trójskych hrdinov, príbeh jednej zničenej lásky a najmä obraz zbytočnej vojny, v ktorej sa najväčším ikonám antického Grécka nechce bojovať.

Predpremiéra: 21.10.2022 o 19:00
Premiéra: 21.10.2022 o 19:00

Tvorivý tím
Réžia a hudba: 
Juraj Bielik
Dramaturgia: Mário Drgoňa
Scéna a kostýmy: Dominika Katonová, Matúš Ďuran, Michal Lošonský
Pohybová spolupráca: Petr Nůsek
Úprava textu: Juraj Bielik, Mário Drgoňa

Obsadenie a viac informácií nájdete na djp.sk.