Opera v dvoch dejstvách spievaná v nemeckom jazyku

V Mozartovej Čarovnej flaute nachádzame zvláštny príbeh, evokujúci do istej miery typickú klasickú rozprávku. Mnohé okolnosti „rozprávkovosti“ tohto príbehu aj nasvedčujú: existencia múdreho starca Sarastra a zlej Kráľovnej noci, púť odvážneho Tamina hľadajúceho stratenú princeznú Paminu, zjavenia troch záhadných dám, ale aj prítomnosť typicky rozprávkovej bytosti, vtáčnika Papagena, ktorý sa stane Taminovým spolupútnikom. Hlavných hrdinov magicky ochraňuje zázračný zvuk flauty a zvonkohry, „povinný“ rozprávkový triumvirát napĺňa Chrám múdrosti, Chrám rozumu a Chrám prírody – a popri týchto troch chrámoch aj tri skúšky pripravené pre Tamina na jeho strastiplnej ceste.  

Typológia postáv s ohľadom na ich hudobné formovanie sa však celkom iste vymyká akémukoľvek klišé: a tak temná Kráľovná noci spieva nádherné koloratúrne árie a pochmúrny svet Sarastra a jeho kňazov je zasa príbytkom múdrosti a rozvahy. Dej je zvláštne spletitý a miestami i protichodný, akoby ho libretista Emanuel Schikaneder spolu s majstrom Mozartom vytvárali s veľkou dávkou svojvôle, ignorujúc do istej miery pravidlá konvenčnej kompozície. Ako je to teda? Zaviedol nás Mozart do nejednoznačného, čudného sveta Čarovnej flauty len z akéhosi huncútstva – alebo tu v skutočnosti nie je náhodné nič a, ako sa niektorí nazdávajú, v nečitateľnej symbolike sú rafinovane zakódované nám len ťažko pochopiteľné idey a znaky?

Či je to tak, to je priťažká otázka ja pre odborníkov. Nás však môže uchvátiť fenomenálna Mozartova vízia zvláštneho mýtického sveta – a pozvať nás do záhadnej a tak trochu čudnej rozprávky, ktorá je celkom určite vhodná aj pre dospelých.

Spoluúčinkuje Bratislavský chlapčenský zbor pod vedením Magdalény Rovňákovej.

Za dirigentským pultom sa v Opere SND predstaví medzinárodne renomovaný zahraničný hosť Friedrich Haider.

Dĺžka predstavenia: 2 hodiny 50 minút s jednou prestávkou

Dirigent:    Martin Leginus
Réžia:    Svetozár Sprušanský
Scéna a kostýmy:    Alexandra Grusková
Zbormajster:    Pavel Procházka

Obsadenie:
Sarastro:    Peter Mikuláš
Tamino:    Tomáš Juhás
Hovorca:    Ján Ďurčo
Kráľovná noci:    Ľubica Vargicová
Pamina:    Eva Hornyáková
Prvá dáma:    Katarína Juhásová-Štúrová
Druhá dáma:    Miriam Maťašová
Tretia dáma:    Denisa Šlepkovská
Papagéno:    Pavol Remenár
...

Viac info: www.snd.sk