Hosťujúce predstavenie - Slovenské komorné divadlo Martin

ZEM PAMÄTÁ - Hudobná biografia Karola Duchoňa

Karol Duchoň bol jedným z najväčších talentov slovenskej populárnej hudby sedemdesiatych rokov minulého storočia. Prirovnávali ho ku Karlovi Gottovi, označovali ho za slovenského Toma Jonesa.

Narodil sa 21. apríla 1950 v Galante, celé detstvo a mladosť prežil v Jelenci neďaleko Nitry, kde si spolu so svojim bratrancom založil svoju prvú hudobnú skupinu. Ako osemnásťročný sa prihlásil do speváckej súťaže o Zlatú vločku Calexu, ktorú s piesňou Petra Nováka vyhral. Tam sa začala jeho kariéra.

Vystriedal mnoho orchestrov a skupín, hral u Braňa Hronca, Juraja Velčovského, Emila Frátrika, Ľuba Beláka, Vlada Valoviča, či Pavla Zajačka. Založil vlastnú hudobnú skupinu Prognóza. V roku 1973 získal striebornú Bratislavskú lýru za pieseň Chvála humoru, ktorú naspieval s Evou Kostolányiovou a vrchol prišiel v roku nasledujúcom, keď na Lýre zvíťazil s piesňou Zem pamätá. Po úspechoch sa Karol Duchoň stal dobrým vývozným artiklom socialistickej kultúry, absolvoval turné po Nemecku, Sovietskom
zväze, Poľsku, Maďarsku, Bulharsku, či Juhoslávii. Azda najdôležitejšími zahraničným angažmánom bolo vystúpenie v japonskom Tokiu a francúzskom Cannes.

V súkromnom živote sa oženil s Elenou Šurákovou, narodila sa im dcéra Danka. Manželský život však trpel jeho pracovnou vyťaženosťou a svoju rolu zohral i alkohol, ktorý spôsobil nastupujúce zdravotné problémy. Iba desať dní po rozvode sa opäť oženil. Jeho druhou manželkou sa stala Alena Čermáková, s ktorou však strávil iba pár mesiacov. V septembri 1985 ho hospitalizovali  a 5. novembra 1985 vo veku 35 rokov zomrel.

Karol Duchoň žil svoj život naplno a veľmi rýchlo sa opotreboval. Najväčším jeho problémom však nebol alkohol, ten bol iba dôsledkom skutočnosti, že sa mladý a talentovaný človek, z veľmi jednoduchého vidieckeho prostredia, nedokázal vyrovnať so slávou a úspechom. Súčasnosť Karolovi Duchoňovi praje. Jeho piesne sa vrátili do rádií, vzniklo mnoho cover verzií, vrátil sa na diskotéky, počúvajú ho teenageri.
V autorskej hre SKD Martin prichádza ako zaujímavá dramatická postava na divadelné javisko.

Róbert Mankovecký
(z bulletinu ku hre)

Text inscenácie čerpá východiská z osobných výpovedí: Eleny Duchoňovej, Ľuda Kuruca, Pavla Ribariča a Štefana Juríka, a tiež z výpovedí Dušana Grúňa, Evy Mázikovej, Marcely Laiferovej, Karla Gotta, Karola Duchoňa st., Dany Duchoňovej, Ľuba Beláka, Juraja Velčovského, Pavla Zelenaya, Petra Hanzelyho, Iva Hellera, Borisa Filana, Júliusa Kinčeka a Braňa Hronca.

Významným zdrojom pre tvorcov bola kniha Karol Duchoň - Muž s veľkým srdcom od Romana Slušného.

Viac o hre ako aj autorský tím, či obsadenie nájdete na novascena.sk.