V malebnom Neapole v skromnom byte žije krajčírka Anna. Anna je jednoduchá žena v stredných rokov. Žije sama, odkedy jej jediný syn Diego odišiel na štúdiá do Ríma. Anna vedie pokojný život. Rada varí, chodí do kostola, vedie dlhé telefonáty so svojimi kamarátkami... Všetko sa zmení jedného dňa, keď sa Diego vráti domov a oznámi jej tajomstvo, ktoré sa mu pred mamou darilo roky skrývať. Páčia sa mu chlapci. Anna ako milujúca matka sa nevzdáva a zaprisahá sa, že nájde spôsob, ako svojho syna „vyliečiť z tejto choroby“. Annina materská láska naberá fanatické rozmery a v mene spásy svojho dieťaťa je schopná čohokoľvek – okrem prijatia odlišnosti svojho syna. Matka so synom sa dostávajú do absurdných i komických situácií, ktoré neustále zväčšujú priepasť medzi nimi a oslabujú schopnosť porozumieť tomu druhému.

Hra súčasného talianskeho dramatika nie je len o homosexualite, ale celkovo o neschopnosti prekonať zažité konvencie a predsudky. Gelardi si s kontroverznou témou poradil výborne najmä vďaka citlivému a napínavému príbehu, skvelým charakterom a grotesknému humoru.

Inscenáciu Zlomatka režírovala v našom divadle významná maďarská režisérka a herečka Enikő Eszenyi. Ako režisérka hosťovala v prestížnych divadlách v Európe i USA a desať rokov bola umeleckou riaditeľkou jedného z najväčších maďarských divadiel Vígszínház v Budapešti.

Premiéra: Piatok 18. Jún (19:00) 2021
Trvanie: 1 h 40 min. bez prestávky

Dokument o inscenácii nájdete na našom oficiálnom Youtube profile.

Video produkcia: Ján Proner


Obsadenie
Tatiana Kulíšková: 
Anna
Matúš Beniak a.h.: Diego
Braňo Mosný: Alberto
Ingrida Baginová: Oľga

Preklad: Miroslava Vallová
Dramaturgia: Lucia Mihálová
Scéna: Csaba Csíki
Kostýmy: Zsuzsanna Kiss
Hudba: Dávid Mester
Réžia: Enikő Eszenyi