Stredoslovenské múzeum otvára v Tihányiovskom kaštieli nielen pre milovníkov prírody interaktívnu výstavu SEDÍM NA VEDENÍ A JE MI DOBRE. Návštevníci sa tentoraz dozvedia, ako človek zásadným spôsobom pretvára prirodzené prostredie vtákom.

Vtáky sa musia neustále prispôsobovať zmenám krajiny spôsobených činnosťou človeka. Tempo zmien je však príliš rýchle na to, aby sa u vtáctva vyvinuli adekvátne genetické adaptácie. Ľudia budujú v krajine množstvo umelých bariér, ktorým sa vtáky nestihli za tak krátku dobu prispôsobiť.

Patria sem rôzne prvky infraštruktúry, ako sú cestné komunikácie, veterné turbíny a tiež nadzemné elektrické vedenia.

„Výstava sa týka problematiky interakcie voľne žijúcich vtákov a elektrických vedení. Tie sú hlavnou príčinou mortality vtáctva. Pozrieme sa na efektívne riešenia a aktuálne poznatky, ktoré sú výsledkom mnohých realizovaných projektov a odborných monitoringov. Návštevníci na vlastné oči uvidia odrazové (odkloňovacie prvky) a ekochráničky, ktoré sa v spolupráci s energetickými spoločnosťami inštalujú na elektrické vedenia a zachraňujú životy stovkám vtáčích druhov. Okrem toho sa budeme na výstave venovať aj problematike vtáčej kriminality, ktorej obeťami sa častokrát stávajú chránené a veľmi vzácne vtáčie druhy,“

vysvetľuje kurátorka výstavy Lucia Hrčková.

Elektrické vedenia sú neoddeliteľnou súčasťou funkčnej modernej spoločnosti. Vzájomné interakcie vtáctva s elektrizačnou sústavou sú celosvetovo pozorované od samotného počiatku elektrifikácie.

Územie Slovenska pretína približne 35 000 kilometrov elektrických vedení, rozdelených na distribučnú a prenosovú sieť. Problematike elektrokúcie sa v našich podmienkach začala venovať vyššia pozornosť približne v 80-tych rokoch 20. storočia. Od roku 2014 sa organizácia Ochrana dravcov na Slovensku systematicky venuje problematike ochrany vtákov pred nárazmi do vedení 22 kV a 110 kV napätia v rámci projektu LIFE Energia.

Projekt priniesol prvé ucelené poznatky zo systematického monitoringu na Slovensku a navrhol efektívne riešenia prostredníctvom inštalácie odkloňovacích prvkov na najrizikovejších úsekoch distribučných elektrických vedení v 13 chránených vtáčích územiach.

„Veľmi nás teší spolupráca nášho múzea s organizáciou Ochrana dravcov na Slovensku, táto téma výstavy je tak bohatá a zaujímavá, že sme sa rozhodli venovať jej priestor aj na našom cyklickom podujatí Príroda bez hraníc, kde nám túto problematiku ešte viac priblížia Marek Gális s kolegom Tomášom Veselovským a Romanom Slobodníkom. Sú to odborníci, ktorí sa s veľkým nadšením a úsilím dlhé roky podieľajú na ochrane ohrozených dravcov a sov na území Slovenska,“ dodáva kurátorka Hrčková.

Výstavu Sedím na vedení a je mi dobre otvára Stredoslovenské múzeum v Tihányiovskom kaštieli v piatok 18. marca 2022 od 9:00 hod. a  potrvá do 12. júna 2022.