Predstavenie + diskusia

Buďte svedkami intimity, virtuozity a precíznosti v najnovšom diele od oceňovanej newyorskej choreografky Jeanine Durningovej. Last Shelter je performatívny experiment skúmajúci pretrvávajúcu ľudskú túžbu vybudovať niečo spoločne. Pri každom uvedení predstavenia vidia diváci iné, unikátne dielo. Choreografia balansuje na hranici toho, čo by mohlo byť, v neustále meniacom sa prostredí a zdôrazňuje rýchlosť a presnosť rozhodovania každého tanečníka od okamihu k okamihu, niekde medzi vplyvom a kolektívnou vôľou.

S presnosťou a pozornosťou sa tanečníci oddávajú a zápasia s časom, miestom a osudom, nachádzajú dočasnú rovnováhu v provizórnych štruktúrach a významoch. 

Prečo by ste to mali vidieť podľa dramaturgov festivalu

Toto predstavenie búra predsudky o tom kto je, alebo môže byť profesionálny tanečník, aké má mať telo, kde sú jeho fyzické limity. Zároveň nás ako divákov konfrontuje s vlastnými limitmi, motivuje nás vlastnou silou prekonávať bariéry. Dokazuje, že sme schopní dosiahnuť viac, než by sme si vedeli sami predstaviť. Anglická skupina Candoco pracuje s inklúziou, tvoria ju tanečníci so zmiešanými fyzickými obmedzeniami. Súčasný tanec je pre nás typom tanca, ktorý nepozná hranice, nemá kodifikovanú techniku, je esteticky podmienené autorom. Je v ňom miesto pre každé telo.

Choreografia: Jeanine Durning
Scéna/Kostýmy: Nicolai Hart-Hansen
Skladateľ: Tian Rotteveel
Svetelný dizajn: Zeynep Kepekli
Foto: Camilla Greenwell
Film: Dorothy Allen-Pickard
Zvuk: Caroline Burn