Building Bridges

19:30 / Building Bridges
Steinar RAKNES (NO), kontrabas
Jozef LUPTÁK, violončelo
Boris LENKO, akordeón
Branislav DUGOVIČ, klarinet
Julia ROSHKO (UA), husle (ako hosť)

20:30 / Folk Songs
Tore BRUNBORG (NO), saxofón
Steinar RAKNES (NO), kontrabas

Steinar Raknes, kontrabasový virtuóz, prijal pozvanie Konvergencií v prvom roku projektu BUILDING BRIDGES, ktorého cieľom je spájať umelcov, spoločne tvoriť a prinášať publiku hudbu, ktorá nepozná hranice. Raknes je hudobník, skladateľ a spevák so širokým žánrovým a štýlovým záberom, siahajúcim od aktuálneho účinkovania v oceňovanom triu Torda Gustavsena až po vlastnú tvorbu. Charizmatický hudobník, ktorý stál na pódiu s Chickom Coreom a Michalom Breckerom, má na konte aj originálne projekty so sámskymi speváčkami, Ingou Juuso a Sarou Marielle Gaup.
Spoločne s Jozefom Luptákom, Borisom Lenkom a Braňom Dugovičom vytvorili v júni tohto roka v Banskej Bystrici originálny program zložený z nových aranžmánov slovenských, ukrajinských, rómskych a židovských melódií, ktorý spolu s hosťami predstavia v bratislavskej premiére na festivale Konvergencie.
Záver večera bude patriť duu elitných škandinávskych jazzmanov, saxofonistovi Toremu Brunborgovi a kontrabasistovi Steinarovi Raknesovi, ktorí zahrajú repertoár z úspešných albumov Folk Songs a Backcountry. Tore Brunborg patrí medzi najvýznamnejších nórskych saxofonistov svojej generácie. Je niekoľkonásobným držiteľom cien Spellemannprisen, označovaných aj ako „škandinávske Grammy“. Spolupracoval s množstvom osobností medzinárodnej jazzovej scény, medzi inými s Jonom Balkem, Billym Cobhamom, Manu Katchém alebo Tordom Gustavsenom.

⏳ Trvanie koncertu: 60 + 60 minút, s prestávkou

Koncert je súčasťou medzinárodného festivalu komornej hudby Konvergencie 2022.


🇸🇰 🇳🇴 Nórsko-slovenský večer začína už o 18:00 koncertom Bella/Grieg, na ktorý je vstup voľný.

>> Konvergencie 2022: Building Bridges / Bella/Grieg <<

Ján Levoslav Bella (1843 – 1936)
Serenáda pre violončelo a klavír (1879)
Variácie na slovenskú ľudovú pieseň Pri Prešporku na Dunaji (1866/1879)
Pieseň bez slov pre husle a klavír (1874)
Elégia pre husle, violončelo a klavír (c1870)

Julia ROSHKO (UA), husle
Jozef LUPTÁK, violončelo
Peter PAŽICKÝ, klavír

Edvard Hagerup Grieg (1843 – 1907)
Husľová sonáta č. 3 c mol, op. 45 (1887)

Milan PAĽA, husle
Katarína PAĽOVÁ, klavír

Najvýraznejší predstaviteľ hudobného romantizmu na našom území Ján Levoslav Bella (1843 – 1936) a Nór Edvard Hagerup Grieg (1843 – 1907) boli súčasníkmi. No kým dielo nórskeho skladateľa sa aj vďaka domácej podpore stalo jedným z pilierov kreujúcej sa národnej kultúry a Grieg sa presadil i v zahraničí ako rešpektovaný reprezentant škandinávskej hudby, Bella nenachádzal pre svoj talent dostatok priestoru a Slovensko na dlhé roky opustil. Vrátil sa až po vzniku Československej republiky a na docenenie stále čaká. Spoznať komornú tvorbu dvojice romantikov umožní úvodný koncert nórsko-slovenského večera na Konvergenciách.


🎫 VSTUPENKY: https://bit.ly/konvergencie2022

Využite možnosť zakúpenia festivalovej
🎫 PERMANENTKY: https://www.ticketportal.sk/event/Festival-Konvergencie-2022

Koncert je súčasťou medzinárodného festivalu komornej hudby Konvergencie 2022.

Pozrite si celý program festivalu Konvergencie 2022: www.konvergencie.sk

Zmena programu a účinkujúcich vyhradená.

🔘 Organizátorom podujatia je Festival Konvergencie.
🔘 Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
🔘 Hlavní partneri: Hlavné mesto Bratislava, Západoslovenská energetika, a.s., Nadácia Slovenskej sporiteľne a Bratislavský samosprávny kraj.
🔘 Za podporu ďakujeme aj partnerovi Slovenský ochranný zväz autorský a mediálnym partnerom.
🔘 Podujatie sa koná pod záštitou primátora hlavného mesta SR Bratislavy Matúša Valla.

🟢 Projekt Building Music Bridges / Hudobné mosty – vytváranie priestoru pre medzikultúrny dialóg a dôveru hudbou získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska v sume 166 740 € prostredníctvom Grantov EHP. Projekt bol spolufinancovaný v sume 29 423 € z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Cieľom projektu je rozvíjanie interkultúrneho dialógu a prostredníctvom aktivít spojených s hudobným umením komunikácia tém tolerancie voči menšinám, rodovej rovnosti, odmietania antisemitizmu a nenávistných prejavov v spoločnosti. Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Grantov EHP na Slovensku, navštívte stránku www.eeagrants.sk.

#konvergencie2022 #BuildingBridges #EEANorwayGrants #eeagrants