„Podobne ako hranice niektorých obrovských impérií minulosti, aj hranice osvietenej hudby majú v sebe niečo hypotetické, a zároveň absolútne isté. Nikto v podstate nevie, kadiaľ vedú, no je jasné, že niekde jestvujú.“
Alessandro Baricco (Hegelova duša a kravy z Wisconsinu)

Hravá i hĺbavá, no najmä bezhranične pestrá, taká bude hudba na aktuálnom ročníku medzinárodného festivalu komornej hudby Konvergencie 2022. Festival otvorí koncert komorného orchestra s dielami Valentina Silvestrova, Ludwiga van Beethovena a Johannesa Brahmsa (Convergence Players, I. Karško).

Dvadsiaty tretí ročník Konvergencií ponúkne tiež exkluzívnu slovenskú premiéru Stockhausenovej skladby Harlekýn pre klarinetistu, míma, tanečníka v podaní sólistu prestížneho Ensemble intercontemporain Martina Adámka.

Zaujímavé kontexty nórskej a slovenskej hudby predstaví večer s názvom Building Bridges, v rámci ktorého zaznie komorná tvorba romantikov Jána Levoslava Bellu a Edvarda Hagerupa Griega (M. Paľa, K. Paľová), špičkový škandinávsky jazz (S. Raknes, T. Brunborg) aj špeciálny projekt slovenských hudobníkov s kontrabasistom Steinarom Raknesom. Hosťom Konvergencií bude taliansky klavirista Claudio Trovajoli, ktorý bude účinkovať v dielach francúzskych skladateľov (Debussy, Ravel, Franck), i vo virtuóznom Flautovom triu Nina Rotu. Komorné úpravy skladieb Hansa Zimmera zo soundtracku k oskarovému filmu Christophera Nolana Interstellar a moderné audiovizuálne koncertné spracovanie súčasnej elektronickej hudby z albumu Stroon – Temple Timbre Embers vo forme site-specific performance zaznejú Konvergenciách v Kostole Panny Márie Snežnej na Kalvárii.

Nebude chýbať tradičná Bratislavská noc komornej hudby s dielami Ilju Zeljenku a Petra Zagara a detský koncert s Tibor Feledi Kairos Quintet a Detským a dievčenským speváckym zborom Slovenského rozhlasu (dir. A. Kokoš). Festival pravidelne poskytuje priestor mladým umelcom, aj tento rok uvedieme diela laureátov skladateľskej súťaže Konvergencií, Adama Hudeca, Michala Blažeka, Mareka Fóru a Šimona Lučeniča.

Nielen o hudbe, také budú Konvergencie 2022. Tešiť sa možno na monodrámu Patricka Süskinda s vynikajúcim Martinom Hubom i čítanie z textov Ilju Zeljenku a Alessandra Baricca s Robertom Rothom a Máriom Gešvantnerom. Záverečný koncert festivalu bude symbolicky venovaný udalostiam na Ukrajine, pozvanie na Konvergencie prijali hudobníci z krajiny sužovanej vojnou, klaviristka Nataša Kudritská a huslista Andrej Bielow. 

Medzi vzácnych hostí festivalu bude patriť aj legendárny ruský klavirista Alexej Ľubimov, ktorý odohrá recitál z diel ukrajinského skladateľa Valentina Silvestrova. Je jedným z tých ľudí, ktorí odvážne aj vo svojej rodnej krajine vystupujú proti vojne na Ukrajine.

Ak sa chcete dozvedieť viac prečítajte si Tlačovú správu.

Zdroj: facebook.com / Festival Konvergencie

Festival Konvergencie 2022
/13. - 25. septembra 2022/


Festival Konvergencie je o komornej hudbe a o zbližovaní.

Komorná hudba je o zbližovaní a komunikácii – medzi interpretmi navzájom i medzi interpretmi a publikom. Je ako začatý rozhovor, ktorý sa nekončí, ale stále rozvíja. A počúvanie komornej hudby – podobne ako komunikácia – rozvíja vnútro človeka, citlivosť k svetu, k druhým okolo nás a v neposlednom rade k nám samotným. Potrebujeme sa znovu učiť počúvať hudbu a cez hudbu i jeden druhého. Aby sme dokázali spolu žiť. Ľudia s umením, človek s človekom, ale najmä sami so sebou.