Klasika, avantgarda, world music, hudba slovenských skladateľov aj škandinávsky jazz – festival Konvergencie opäť prinesie nevšedné hudobné zážitky

Tlačová správa

Hravá i hĺbavá, no najmä bezhranične pestrá, taká bude hudba na aktuálnom ročníku medzinárodného festivalu komornej hudby Konvergencie 2022, ktorý sa uskutoční 13. – 25. septembra v Bratislave a Piešťanoch.

Zdroj: Konvergencie

Dvadsiaty tretí ročník festivalu otvorí koncert komorného orchestra Convergence Players pod vedením vo Švajčiarsku pôsobiaceho huslistu Igora Karška s dielami Valentina Silvestrova, Ludwiga van Beethovena a Johannesa Brahmsa (13. 9. 2022, Veľký evanjelický kostol). Ako sólista sa v orchestrálnej úprave Beethovenovej Violončelovej sonáty A dur predstaví umelecký riaditeľ festivalu Jozef Lupták. Výnimočným podujatím bude exkluzívna slovenská premiéra Stockhausenovej skladby Harlekýn pre klarinetistu, míma a tanečníka v podaní sólistu prestížneho Ensemble intercontemporain Martina Adámka (20. 9. 2022, Elektrárňa Piešťany). Portál resmusica.com o parížskom uvedení diela nemeckého skladateľa napísal: „Martin Adámek je známy ako vynikajúci klarinetista, bravúrny interpret s dokonalým tónom, hrou vyváženou vo všetkých polohách a bohatým farebný zvukom, ktorými uchvacuje publikum. Nepoznali sme ho však ako talentovaného tanečníka s ladnosťou pohybu mačky...“ Keďže za zážitkami sa oplatí cestovať, exkluzívne stretnutie so Stockhausenovým Harlekýnom bude v nádherných industriálnych priestoroch Elektrárne Piešťany.

Harlekýn / foto: Quentin Chevrier
Špičkový škandinávsky jazz

Umelecký riaditeľ festivalu Jozef Lupták má veľkú radosť z tohtoročného stretnutia s nórskym kontrabasistom a pesničkárom Steinarom Raknesom. „Je to autentický, výrazný a nesmierne talentovaný hudobník, skladateľ a spevák,“ povedal po prvej vzájomnej spolupráci. Kontrabasový virtuóz, ktorý v súčasnosti cestuje po celom svete ako člen jazzového tria Torda Gustavsena, stál na pódiu s osobnosťami ako Chick Corea a Michael Brecker, ale má na konte aj originálne projekty so sámskymi speváčkami Ingou Juuso a Sarou Marielle Gaup. Spoločne s Jozefom Luptákom, Borisom Lenkom (akordeón, bandoneón) a Branislavom Dugovičom (klarinet) vytvorili v júni tohto roku v Banskej Bystrici originálny program Building Bridges zložený z nových aranžmánov slovenských, ukrajinských, rómskych a židovských melódií. Predstavia ho v bratislavskej premiére v rámci nórsko-slovenského večera vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu aj s hosťami, mladou ukrajinskou huslistkou Juliou Roshko a raperom Čavalenkym (18. 9. 2022, Slovenský rozhlas). Steinar Raknes okrem toho vystúpi na Konvergenciách aj v duu s oceňovaným saxofonistom Torem Brunborgom. Brunborg, ktorého meno jazzoví fanúšikovia často zmieňujú v jednej vete s menom legendárneho Jana Garbareka, je na medzinárodnej jazzovej scéne známy zo spoluprác s Jonom Balkem, Billym Cobhamom alebo Manu Katchém. Slovensko-nórsky večer symbolicky otvorí komorná hudba romantikov Jána Levoslava BelluEdvarda Hagerupa Griega, ktorí svojou tvorbou položili základy národnej hudobnej kultúry. V Griegovej dramatickej Husľovej sonáte č. 3 c mol sa predstavia huslista Milan Paľa a klaviristka Katarína Paľová.    

Steinar Raknes a Tore Brunborg / Zdroj: Konvergencie
Hudba bez hraníc

Vďaka komorným dielam Clauda Debussyho, Maurica RavelaCésara Francka vás Konvergencie počas jedného večera zavedú do Francúzska. Na koncerte, ktorého program tvoria poetické Debussyho Faunovo popoludnie (vo verzii pre dva klavíry), bluesom inšpirovaná Husľová sonáta Ravela a vášnivé Klavírne kvinteto Césara Francka, sa stretnú ukrajinský huslista Andrej Bielow, taliansky klavirista Claudio Trovajoli a poprední slovenskí umelci Jordana Palovičová (klavír), Peter Biely (husle), Martin Ruman (viola) a Jozef Lupták (22. 9. 2022, Primaciálny palác). Originálnym zážitkom bude poludňajší, tzv. lunch koncert kontrabasového kvarteta BassBand, súčasťou ktorého bude aj ľahké obedové menu v priestoroch novej kaviarne Emil na nádvorí Galérie Mesta Bratislavy (23. 9. 2022, Galéria mesta Bratislavy). Ďalším nevšedným hudobným zážitkom bude koncert inšpirovaný hudbou k filmu Interstellar, na ktorom zaznejú komorné úpravy skladieb Hansa Zimmera zo soundtracku k oskarovému filmu Christophera Nolana a moderné audiovizuálne koncertné spracovanie súčasnej elektronickej hudby z albumu Stroon – Temple Timbre Embers vo forme site-specific performance (17. 9. 2022, Kostol Panny Márie Snežnej na Kalvárii). Festival má každý rok vo svojom programe aj koncert pre deti a ich rodičov. Tentoraz ním bude hravý projekt Spoločné ihriská, na ktoré pozývajú Tibor Feledi Kairos Quintet, sláčikové kvartetoDetský a dievčenský spevácky zbor Slovenského rozhlasu pod taktovkou Adriana Kokoša. Originálne skladby inšpirované tradíciou detských ľudových piesní a riekaniek v spojení s jazzom zaznejú v novej interaktívnej koncertnej podobe. (24. 9. 2022, Nádvorie Starej radnice).

Stroon - Temple Timbre Embers / foto: Michal Líner
Bratislavská noc komornej hudby

K úspešným tradíciám festivalu Konvergencie už roky patrí Bratislavská noc komornej hudby. Vo svojom programe opäť ponúkne známe i menej známe komorné diela domácich a zahraničných skladateľov. Tešiť sa možno napríklad na virtuózne a hravé Flautové trio od talianskeho skladateľa Nina Rotu, ktorého širšia verejnosť pozná najmä ako úspešného autora filmovej hudby, napríklad k ikonickej tvorbe Federica Felliniho. Keďže si slovenská hudba tento rok pripomína 90. výročie narodenia Ilju Zeljenku, na festivale zaznie z jeho tvorby Klavírne kvinteto č. 2, ktorým sa zaradil medzi priekopníkov avantgardy na Slovensku. A aby sme lepšie spoznali myšlienkový svet tohto originálneho umelca, Robert Roth prečíta v záhrade Domu Albrechtovcov úryvky z jeho textov, ktoré vybral dramaturg festivalu Andrej Šuba. Aj pri tejto príležitosti bude znieť Zeljenkova hudba pre akordeón a gitaru v interpretácii Borisa LenkaOndreja Veselého. Súčasťou programu Bratislavskej noci komornej hudby bude aj koncert z diel laureátov 2. ročníka skladateľskej súťaže festivalu Konvergencie: Adama Hudeca, Michala Blažeka, Mareka FóruŠimona Lučeniča. Večer napokon symbolicky uzatvoria Blumentálsky tanec č. 2 Petra ZagaraNokturná amerického skladateľa Georga Crumba. (24. 9. 2022, Primaciálny palác a Záhrada Domu Albrechtovcov).

Alexei LUBIMOV / Zdroj: Konvergencie
Od hudby k slovu a späť

Súčasťou festivalu nebudú len koncerty. Monodráma Patricka Süskinda Kontrabas v hlavnej úlohe s charizmatickým Martinom Hubom s Konvergenciami ladí, témou i intimitou. Jozef Lupták, ktorý sa niekoľko rokov usiloval o uvedenie tohto predstavenia na festivale, hovorí: „Keď sme sa dozvedeli, že po desaťročnej pauze pán Huba monodrámu znova naštudoval a uvedie ju v limitovanom počte desiatich predstavení, ani na okamih som nezaváhal.“ (23. 9. 2022, Primaciálny palác) Konvergencie v roku 2022 vydali spoločne s vydavateľstvom Artforum knihu Alesandra Baricca: Hegelova duša a kravy z Wisconsinu. Preložil ju Stanislav Vallo, ktorý spoločne s Andrejom Šubom, podieľajúcim sa na príprave titulu redaktorsky, Bariccove eseje predstaví. Úryvky z nej prečíta moderátor večera, Mário Gešvantner. Súčasťou literárneho večera bude aj hudba v podaní talianskeho klaviristu Claudia Trovajoliho. (22. 9. 2022, Primaciálny palác)  

#nievojne #нівійні #нетвойне

Aj napriek radosti z hudby a spoločných stretnutí na Konvergenciách, temným pozadím festivalu je vojna na Ukrajine. Preto Konvergencie opäť vyslovia na záverečnom koncerte jasné NIE VOJNE prostredníctvom hudby ukrajinských skladateľov Valentina SilvestrovaValentina Bibika (25. 9. 2022, Slovenský rozhlas). Pozvanie na festival okrem huslistu Andreja Bielowa prijala aj ukrajinská klaviristka Natacha Kudritskaya. Spoločne s nimi sa na pódiu predstavia aj slovenskí hudobníci Peter Biely, Milan Paľa, Katarína PaľováJozef Lupták, ktorý je nesmierne rád, že do Bratislavy príde aj legendárny ruský klavirista Alexei Lubimov. Ako prezradil: „Bude hrať recitál z diel ukrajinského skladateľa Valentina Silvestrova, s ktorým sú priatelia, pomáhal aj pri jeho evakuácii z Kyjiva. Jeho hudbu hral aj v Moskve, kde koncert predčasne ukončila polícia. Konvergencie sú najmä o vzťahoch a spájaní. Je to oslava hudby a priateľstiev, ktoré sa vďaka festivalu prehlbujú.“ Program koncertu doplnia Dumky pre husle a klavír Jána Levoslava BelluKlavírne trio „Dumky“ Antonína Dvořáka.  

>> Festival Konvergencie 2022 <<
>> Predpredaj vstupeniek << │ >> Predpredaj permanentiek <<
Zdroj: Konvergencie

Viac informácií o programe festivalu: https://www.konvergencie.sk/konvergencie-2022

Konvergencie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Hlavnými partnermi podujatia sú: Hlavné mesto Bratislava, Západoslovenská energetika, a.s. a Nadácia Slovenskej sporiteľne. 

Za podporu ďakujeme aj partnerom: Slovenský ochranný zväz autorský, Galéria Mesta Bratislavy, Veľký evanjelický kostol, Kostol Panny Márie Snežnej na Kalvárii, Elektrárňa Piešťany a mediálnym partnerom. 

Podujatie sa koná pod záštitou primátora hlavného mesta SR Bratislavy Matúša Valla.

Nórsko-slovenský večer je súčasťou projektu Building Bridges, ktorý Konvergencie v spolupráci s partnermi z Nórska (Kalleklev Management a International Voice of Justice) a podporou Grantov EHP realizujú v rokoch 2022-2023.

Zdroj: Mária Hejtmánková / Konvergencie