Oslávte s nami 100. výročie a prijmite pozvanie na Deň s knižnicou.

Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach si v roku 2024 pripomína 100 rokov odo dňa keď sa stala verejnou knižnicou prístupnou pre všetkých. Stalo sa tak po transformácii z akademickej knižnice, ktorej počiatky siahajú do 17. storočia, v roku 1924.

Dôležitou súčasťou života knižnice sú jej čitateľky a čitatelia a aj preto sme sa rozhodli osláviť 100 rokov knižnice v Košiciach s vami.

Pripravili sme podujatie Deň s knižnicou, ktoré sa uskutoční v stredu 19. júna 2024 a počas neho oslávime toto krásne jubileum.

Dopoludňajší program bude patriť snahe o prekonanie nášho vlastného slovenského rekordu z roku 2019, kedy sa nám podarilo postaviť najvyšší stoh z kníh. Ustanovujúci rekord dosiahol výšku 2 metre a 20 centimetrov. Stoh tvorilo 105 kníh rôznych formátov poukladaných na seba. V stredu 19. júna sa spolu päť knižníc pokúsi prekonať tento rekord. Našu výzvu prijali ďalšie 4 knižnice: Knižnica pre mládež mesta Košice, Štátna vedecká knižnica v Košiciach, Univerzitná knižnica UPJŠ v Košiciach a  Zemplínska knižnica Gorazda Zvonického v Michalovciach.  Príďte nás všetkých povzbudiť pred centrálnu knižnicu o 10:00 a užiť si s nami veľa zábavy, ale aj napätia z očakávania či sa to podarí.

Pri tejto príležitosti odhalíme verejnosti aj jedno prekvapenie – nové logo knižnice. Buďte medzi prvými, ktorí ho uvidia. Víťazné logo vzišlo z verejnej súťaže, ktorú knižnica prednedávnom vypísala, a do ktorej boli prihlásené desiatky návrhov. Ten víťazný vybrala odborná komisia a práve na Deň s knižnicou ho slávnostne odhalíme. My sa už nevieme dočkať, kedy vám ho predstavíme aj s novou vizuálnou identitou, vďaka ktorej budeme rozpoznateľnejší. Veríme, že si ho obľúbite tak ako my.

Knihy, ktoré knižnice použijú na stavanie stohu z kníh nevyjdú nazmar. Od 13.00 do 17:00 ich ponúkneme verejnosti v rámci našej tradičnej burzy kníh. Tentokrát však bude mať charitatívny presah, výťažok z nej bude určený Oddeleniu detskej onkológie a hematológie Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach. Príďte si teda vybrať dobré čítanie a prispieť na dobrú vec.

Popoludňajší program bude určený deťom, ich rodičom a tvorivým aktivitám. Už o 13:00 vás v centrálnej knižnici čaká divadelné predstavenie O čertovi Kolofónovi, divadla Morgonrock, za ktorým stojí obľúbený autor detských kníh Peter Gärtner. Po ňom o 14:00 sa presvedčíme, že veda môže byť veselá a užijeme si zábavné pokusy pre deti spolu s Kúzelnou fyzikou. Medzi 15:00-17:00 sme si pripravili kreatívny kútik, v ktorom si môžete vyrobiť voňavé a krásne mydielka a odniesť si aj takúto pamiatku z nášho dňa. Upokojenie a veľa radosti v tomto čase určite prinesie aj stretnutie s Tobim, terapeutickým psom.

Aká by to bola oslava bez smiechu a hudby? Deň s knižnicou bude teda vrcholiť podvečerným programom. Tešiť sa môžete na špeciálny standup komika Martina Hatalu, ktorého môžete poznať aj zo Silných rečí. Okrem toho je aj autorom niekoľkých kníh a tak ku standupu pridáme aj besedu s ním. O zábavu a veľa smiechu bude postarané, začíname o 17:00 v centrálnej knižnici. Koncertom Martina Brečka o 18:00 ukončíme Deň s knižnicou prívalom dobrej hudby.

Hlavný program sa bude odohrávať v centrálnej knižnici na Hviezdoslavovej 5, no na všetkých pracoviskách knižnice na vás čaká bonus v podobe bezplatného zápisného, odpustenia upomienok a navyše, pre každého 100. čitateľa v daný deň máme pripravený aj bonusový balíček plný krásnych vecí ako poďakovanie, že ste tu s nami.

My sa už nevieme dočkať na všetky aktivity a najmä na vás, pretože knižnica ste aj vy, naši čitatelia a čitateľky. Tak to spolu oslávme, tešíme sa na vás v stredu 19. júna, príďte.